excell, grafik

arkadaşlar excelde çizdiğim bir grafiğin eğrisinin altında kalan alanı nasıl bulabilirim? x-y ekseninde dalga şeklinde bir grafik.
verilerde var elimde.

bir de mesela grafik ismi, eksenler falan grafik üzerinden yazılabiliyor ya onu bir hücreye yazsam da grafikteki yerinde çıksa, var mı böyle birşey?

teşekkürler

elinde formül varsa integralini alabilirsin.

elinde formül yoksa x ve y olarak bölebildiğin kadar küçük anlamlı yamuklara böler alanlarını toplarsın. dilim dilim bölmekten bahsediyorum. x ve y leri excel de yazarsan alanlarını hesaplamak çocuk işi. yine de emin değilseniz yamuk alanı diye aratın :=)

evet nümerik analizciyim.
  • ozdek  (09.07.19 00:27:04)