yüksek katlı yapılaşmanın zararları nelerdir?

neden ezici bir çoğunluk karşı? bence 4 katlı 4 apartman yapılacağına 16 katlı tek apartman yapılsın ve etrafı yeşillik, otopark falan olsun. bunu herkes düşünmüştür tabi ki ama bilmediğim/görmediğim bi tarafı var gibi.

var, 4 katlı yerine 16 katlı yapınca yazın kıçın pişer güzel insan

  • vladimirdökümov  (08.07.19 11:02:31)
yüksek katlı yapılaşma tabi ki usulüne uygun yaparsan dert değil.
ama bizde 4 katlı apartman yapılması gereken arsaya 16 katlı apartman dikiliyor ve dolayısı ile betonlaşma artıyor.

şöyle hesaplayalım,

10.000 m2'lik bir yapı adası düşün.

burada her 1000 metrekareye 4 katlı apartman dikersen ne ala, ne güzel.
ama bizde her 1000 metrekareye 16 katlı apartmanı çakıyorlar.

ha diyeceksin ki "peki bu kadar insan nereye sığacak" o da işte ucu sonsuza giden bir tartışma ve eleştiri konusu.
  • teritori  (08.07.19 11:06:04)
Tek bina'yı arsanın ortasına dikersin sağını solunu önünü otopark veya kullanışsız yeşil alan yaparsın.
4 bina yaparsan binaları köşelere koyarsın ortaya havuz , halı saha , basket sahası, tenis kortu , kullanışlı yeşil alan , çardak gibi şeylerden bir tane veya arsaya göre bir kaçını birden koyarsın.

  • kitik  (08.07.19 11:10:46)
@teritori
ben de diyorum ki her 1000 metrekareye 4 katlı dikmeyelim 20 katlı dikelim. yeşilliği, otoparkı daha fazla olsun.
hatta tarım arazilerinde nasıl 5 dönüm altına bölünemiyorsa arsalar da öyle olsun. 3-5 arsa sahibi bir araya gelsin, koca araziye diksinler 25 katlı binayı, etrafı çayır çimen, havuz, park falan olsun.
devlet müteahhitlere desin ki, siz arsa sahiplerini ikna edin 5 kat fazla alın. arsaları birleştirin. havuzlu, parklı, ağaçlık alanlı güzel bi sosyal alan yapın desin.
  • cemiyetin ünlü siması  (08.07.19 11:12:12 ~ 11:14:14)
uygulamada 4 katlı 4 apartman yapılacağına 16 katlı 4 apartman yapıldığı için herkes karşı.

yoksa prensip olarak haklısın.
  • babilbaligi  (08.07.19 11:51:25)
Eğer dediğiniz gibi 4 bina yerine tek bina dikilse sorun yok. Yani var da minik şeyler.

Sorun 4 katlı 4 bina yerine 16 katlı 4 bina dikiyoruz. Dolayısıyla şehrin içinde ay öldüm pişiyorum bu nasıl sıcak diye geziyoruz Mersin’de adamlar sahile bayağı Çin Seddi gibi yazlıklar yapmışlar. Ebesininki kadar yüksek Yanyana çirkin çirkin binalar. Gariban rüzgar yol bulup da şehre gelemiyor.

4 katlı 4 bina yerine 16 katlı 4 bina yaptığımız için ayrıca yollar da yetersiz kalıyor.
  • levpontryagin  (08.07.19 12:30:19)
ama tv'lerde olsun gazetelerde olsun, olayı bu yönüyle eleştiren yok. herkes estetik olmadığından bahsediyor. o bakımdan bende estetik kısmına dikkat çekmiştim.
ve evet, imar ile ilgili usülsüzlükler var tabi.
bir de bizim memleketimizde düz alanlar yok ki sıra sıra küçük evleri dizelim. ayrıca bu olay; şehirlerin, merkezlerin boşuna genişlemesine de neden oluyordur bence.
  • cemiyetin ünlü siması  (08.07.19 12:42:46 ~ 12:43:08)
Estetik ile ilgili eleştirenler de haksız değil. Ataköy sahilde yapılan kocaman binalara bakabilirsiniz. Denizin 50 m yakınında olmanıza rağmen deniz falan görünmüyor. Estetik eleştirileri yapının yerine göre haklı olabilir.

Aynı şekilde şehrin artık sembolü olmuş bir kısım yapıların arkasına devasa binalar dikerseniz yine şehrin sembolünü bozmuş olursunuz.

Ben daha jenerik bir cevap vermeye çalıştım. Yoksa estetik eleştirisi boş değil.

Mühendislikte 3 tane e var.

Emniyet
Ekonomi
Estetik

Bunlardan emniyeti zaten deprem şartnameleri ile asgari düzeyde de olsa sağlıyorsunuz.

Ekonomi kısmı şirket için zaten vazgeçilmez. Her şekilde ucuza getirmeye çalışıyor.

Estetik kısmını kimse sallamıyor. Çünkü şirkete bir getirisi yok. Eğer şartnameler olmada emniyeti de sağlamazlar. Çünkü onun da maddi getirisi yok.
  • levpontryagin  (08.07.19 12:56:19)
ana konu nazım imar planı
berlin potsdamer gbi olacaksa eyvallah. manhattan gibi olacaksa silüet zaten kabul etmiş. maslak da fena değil ama zorlu ya da süzer plaza

altyapı olarak katkısı vardır, iyidir

planlı yüksek yapı iyidir, plansız kötdür

ekolojik olarak hesaplama yapılmalıdır, gölgeleme katsayısı vs.

yüksek yapılarsa statik olarak sağlamlaştırılması adına çok fazla güçlendirme önlemi vardır

binaların içleri kullanıcısına dışları şehre hitabedet
  • same idiot  (08.07.19 13:28:31 ~ 13:30:56)
bana olarak yazdığın cevabın açıklaması son kelimelerimde vardı.
ucu sonsuza giden bir tartışma konusu. ucu taaa çevre düzeni planına gider, oradan da ülke politikasına kadar uzar falan filan. tarihsel gelişim ve sosyoloji konuşulur.

  • teritori  (09.07.19 08:24:12)
ben sana katılıyorum. sık sık 4 katlı apartman yapılacağına boşluklarla 16 katlı az apartman yapılsın. böylece yeşillik de çok olur yollar da geniş olur.

deniz kenarına tabi yapılmasın. örneğin deniz kenarına 5 katlı, biraz içeriye 10 katlı, daha içeriye 15 katlı, daha içeriye 25 katlı yapılsın. araları da açık olunca herkes deniz görür.

ataköy ilk yapılırken bu şekilde yapılmıştı zaten. ama deniz kenarına upuzun apartman dikmek yanlış elbette.
  • dafuq  (26.10.19 15:22:08)