hibrit tohum hk

hibrit tohumdan üretilmiş meyve ve sebzeleri tüketmenin insan sağlığı açısından bir sakıncası var mı?

Hibrit tohum, melezleştirilmiş veya karma tohumdur. Aynı türe ait iki bitkinin çaprazlanması ile elde edilir.

Genetiği Değiştirilmiş Organizma anlamına gelen GDO, biyoteknolojik yöntemler kullanılarak laboratuvar ortamında üretilmiş, tamamen yapay tohum çeşididir. Mevsim koşullarından etkilenmeyen, böceklere ve çeşitli hayvanlara karşı dayanıklı olan GDO’lu ürünlerin raf ömrü oldukça uzundur. İçindeki kimyasallar nedeniyle kolay kolay bozulmazlar. Ekildiği toprağın uzun vadede verimsizleşmesine sebep olurlar. GDO’lu üretimin yapıldığı bir alanı maalesef tekrar doğal haline dönüştürmek mümkün değildir. Kendi meyvelerinin tohumu bile tekrar ürün veremez. Örnek vermek gerekirse, GDO, üretim yapılan toprağa bir kez bulaştığında, bir hastalık gibi havaya, su kaynaklarına vb. yayılır ve içindeki kimyasallar hepsini birer zararlı maddeye dönüştürür. Maalesef tamamen sağlığa zararlı bu tohum çeşidi, ürün miktarını arttırmak için çok sık tüketilen sebze-meyve, buğday, mısır gibi gıdalarda kullanılmaktadır.

GDO teknolojisinin en başarılı olduğu bitkiler, domates, patates, mısır, soya fasulyesi, pamuk, tütün ve kolzadır. GDO’lu tohum içeren bu bitkilerden nişasta, çorba, yağ, un, gofret ve kraker yapılmasıyla çok geniş alanlara yayılarak tüketicilere ulaşmaktadır.

Hibrit ve GDO’lu tohumlara bağlı kalmak, dirençli ve besin değeri yüksek gen kaynaklarının yok olmasına neden olurken, ayrıca tohum tekellerinin zenginleşmesine yol açmaktadır. Hibrit ve GDO’lu tohumlar yerli tohumlara tozlanarak yerli tohumları ve biyolojik çeşitliliği de tehdit etmektedir.

SONUÇ: Yediğiniz meyve sebzenin hibrit mi yoksa GDO'lu tohumdan mı yetiştirildiğini bilmenin tek yolu laboratuvar ortamı.
  • iddaaci  (07.07.19 13:40:25)
Hibritlerin tamamının saf hatlardan elde edildigi söylenemez. GDO'lu türler de kullanılabileceği için zarar riski taşıyabilir. Hibrit tohum piyasaya gelene kadar zibilyon kere melezleniyor ayrıca, hangi besinleri ne kadar alacağına sen karar veremiyosun her şekilde.

  • beetlejuice  (07.07.19 14:33:25)
kısırlık yaptığını söyleyen doktor ve bitki uzmanları mevcut. bağırsağa dokunuyormuş, vitamin yönünden çok zayıf olduğunu iddia ediyorlar.

  • for day to break  (07.07.19 14:47:21)