Soru ?

Gece oldugu icin lambaya ihtiyaclari var.
Her biri kopruyu farkli surelerde geciyor: 1sn, 3sn, 6sn, 8sn, 12sn
kopruyu en fazla 2 kisi ayni anda gecebiliyor.
iki kisi kopruyu gecerken yavas olanin hizinda gecebiliyorlar.
lamba sadece 30 saniye boyunca yanabiliyor.
tum aileyi kopruden 30sn'de gecirebilir misiniz?

Edit evet soru eksik olmuş bir şart daha var. 1 adet fener var ve mesela o fener ile 2 kişi karşıya geçtiğinde geçenlerden biri feneri geri götürmesi lazım. Fener olmadan köprüden geçiş olmuyor

youtu.be

çözümün mantığı şu
  • freebird5406_2  (05.07.19 16:41:21 ~ 16:44:41)
Geçiririz gibi. 12sn ile 8sn aynı anda geçse, yavaş olanla diğer yavaş olanı aynı anda geçiririz. 12 saniyede bunlar geçer. 6 saniyede de 3 saniyeliği geçiririz. Toplamda 18 saniye oldu. 1 saniyelik de kendi geçsin işte.

Soruyu yanlış anlamamışımdır umarım. Anladıysam da lanet olsun. :) Hiç sevmem böyle soruları.

Ek: Tam 30 saniyede mi geçireceğiz? O zaman değişir.
  • windowsguvenlikduvari  (05.07.19 16:41:23 ~ 16:42:05)
1 saniyede geçenden başlayıp tek tek geçsinler işte. (tersi de olur, neticede 30 saniyede tek tek geçebilirler).

soruda bir eksiklik olmalı. bazılarının gidip geri dönmesi falan lazım böyle sorularda.
  • kibritsuyu  (05.07.19 16:46:04 ~ 16:53:39)
30 saniye içinde geçirmek için windowsguvenlikduvari yöntemi söylemiş zaten.

tam 30 saniyede geçirmek gerekirse de herkes tek başına geçerse tüm sürelerin toplamı 30 sn yapıyor zaten.

soru sanki eksik veya hatalı sorulmuş gibi geldi, bu haliyle çok kolay çünkü.
  • del piero10  (05.07.19 16:47:39)
karşıya geçen lambayı geri götürmek zorunda bunu da hesaba katmalısınız.

@freebird5406_2'nin attığı çözüm doğru. Oldukça klasik bir zeka problemi bu
  • nundu  (05.07.19 16:53:50)
Soru şey mi? Bu lamba mobil ve birinin elinde mi? Lamba gidip geri mi gelecek?

  • windowsguvenlikduvari  (05.07.19 16:55:21 ~ 16:55:34)
anlamadığınız nokta şu, lambanın karşıya geçince geri gelmesi lazım.

yani çözüm şu:

1) 1sn ve 12sn karşıya geçer. 1sn geri döner lambayla. +13 sn
2) 1sn ve 8sn karşıya geçer, 1sn geri döner lambayla. 13+9=22 sn
3) 1sn ve 6sn karşıya geçer, 1 sn geri döner lambayla. 22+7=29 sn
4) 1sn ve 3sn karşıya geçer 29+3=32 sn

1sn geçen arkadaş eşşek değilse, 7. geçişinde lamba olmadan da 3sn arkadaşın elinden tutup geçirebilir. :D
  • reanarchy  (05.07.19 17:01:56)
www.coolmathgames.com

soruyu oynamak isterseniz şuradan yapabilirsiniz.

Cevap şöyle:

1 ve 3 sn beraber gider, 1 sn lambayı geri götürür Toplam 4 saniye harcandı
12 ve 8 saniye beraber gider, 3 saniye lambayı geri döndürür. Toplam 19 saniye harcandı.
1 ve 6 sn beraber gider, 1 sn lambayı geri döndürür. Toplam 26 saniye harcandı.

1 ve 3 saniye beraber karşıya geçer. 29 saniyede hepsi karşıya geçmiş olur.
  • nundu  (05.07.19 17:04:23)
Anlamadığımız değil, anlatılmayan kısım o. Nereden bileceğiz bu lamba, sokak lambası mı el feneri mi?

  • windowsguvenlikduvari  (05.07.19 17:05:07)
evet soruya lambanın mobil olduğu ve geri gelmesi gerektiği eklenmiş. o halde:

1 ve 3 birlikte geçer, 1 lambayı geri getirir. 3 saniye gidiş, 1 saniye dönüş = 4 saniye.

12 ve 8 birlikte geçer, önceden karşıya geçen 3 lambayı geri getirir. 12 saniye gidiş, 3 saniye dönüş = 15 saniye. etti mi 19 saniye.

bu tarafta 1, 3 ve 6 kaldı. yine 1 ve 3 karşıya geçer, 1 lambayı geri getirir. 3 saniye gidiş, 1 saniye dönüş, = 4 saniye. etti 23 saniye.

6 ve 1 kaldı. onlar da karşıya geçer + 6 saniye = 29 saniye.

fakat benim de ifrit olduğum olay şudur. ben bu tip soruları çok severim, sormaya da cevaplamaya da, kafa yormaya da bayılırım.

ama illa biri çıkar, gayet güzel mantık sorularını "genç olan fener olmadan da elinden tutup kıyı kıyı geçirir, ehehe hızlı geçen çocuktur yeaa o hafiftir, üç kişi geçseler köprü çökmez dayanır o dayanır" diye sulandırır.

kafayı çalıştırıp çözeceksen çöz, niye sulandırıyorsun?

9 tane top birinin ağırlığı farklı, çift kefeli teraziyle en az kaç tartıda bulursun diyorum, "ehehe marketten dijital tartıyı ödünç alır tek tek tartar bulurum" diyor hoşaf. gel de bu adama mantık nedir, zeka nedir anlat şimdi.
  • kibritsuyu  (05.07.19 17:10:55 ~ 17:19:52)