Centos (php versiyonları birbirine karıştı)

sunucuya zarar vermeden bu işin içinden nasıl çıkarım bilemedim ama durumu anlatıcam.

sunucuya zamanında php 5.4 kuruluydu, sonra bunu update ederken vs. eski versiyonu silip yenisini yüklemek yerine üst üste yüklemişim. ama aktif olan versiyon php 7.0 olark gözüküyor.

şimdi;
örneğin sudo yum install php-zip

komutuyla bir eklenti yüklemeye çalıştığımda, conflict hatası veriyor.
conflict hatası verdikten sonra

yum list | grep -i php

komutu ile 7.0 için hangisini yükelyebileeceğime bakıyorum.

ardından yüklüyorum.

ancak bunu yükledikten sonra da module php7.0'da aktif olmuyor.
yüklü, ama aktif değil.

onu enable etmek için de yine trilyon tane işlem yapmak gerekiyor. (mesela şuan nasıl enable ettiğimi unuttum. yaldır yaldır arıyorum)

normalde bu işler böyle değil tabi.
install ettiğim an aktif olması gerekiyor. ancak içerdeki php versiyonları birbirine dolandığı için işin içinden çıkamıyorum.

ben bu eski versiyonlara dair her şeyi yok edip yalnızca aktif versiyon php'yi nasıl bırakırım?
ve her zaman için aktif versiyondaki php'ye modüller yüklenmesini nasıl sağlarım?

bir yandan da sunucuya bi zarar vs. gelmesin tabi :(

rpm -qa | grep php

komutu ile yüklü phpleri bul.

daha sonra

"sudo yum remove ?php52.x86_64?" komutu ile paketi sil

ben olsam iki phpyi de siler daha sonra yenisini yüklerdim
  • gaza gelen  (05.07.19 10:12:41 ~ 10:13:33)
tüm php'leri silip yeniden yüklerken ciddi bir patlama sorunu yaşar mıyım peki?

benim de asıl yapmak istediğim şey o aslında.
içerideki tüm php ve onun modüllerini silip. hepsini baştan yüklemek istiyorum.

ama içerde 10'dan fazla site var, eğer olur da patlatırsam ciddi sıkıntı çıkar.
  • tchuck  (05.07.19 11:21:51)
normal şartta bir sorun çıkmaz derim ama ben böyle sorun çıkmaz dediğim şeylerde patlatabiliyorum sistemi, neden olduğu da belli olmuyor.

ilk başta eski paketi silip düzgün çalıştırmaya bak, eğer sistem düzgün çalışmıyorsa her halükarda sıfırdan başlaman gerekecek zaten
  • gaza gelen  (05.07.19 18:08:41)