Zıddı garip gelen kelimeler, neden?

Araba ne kadar da hızsız..

Trafik ne kadar da tıkasız..

Bunlara aşina olmadığımız için mi garip geliyor?

Nedenini uzmanlar iyice aciklar, ben baska bir seyi belirteyim.

Bunlar zıt kelimeler değil. Kelimelerin olumsuz halleri. Arada fark var.

Bazılarının olumlu hali, bazılarının olumsuz hali daha yaygın.

Hızsız demezsin yavaş dersin ve yavaş yaygın. Hızlı da yaygın.

Tıkalı-akici
  • dont eat me  (03.07.19 13:22:17)
onlar zıtlık eki ile zıt yapılmış.
esas zıt kelimeleri: yavaş ve açık.
araba ne kadar da yavaş.
trafik ne kadar da açık.

zıtlık ekini daha çok olması gereken bir şey olmadığında eksiklik anlamında mı kullanırız:
karaktersiz, ölçüsüz vs.
  • güneyli çocuk  (03.07.19 13:23:00)
Zıddı değil ki. Olumsuzu gibi bunlar. Hizlinin zıddı yavaş. Takalinin zıddı açık ya da boş. Edebiyat okuyan arkadaşlar, dil bilimcileri daha iyi açıklayacaklardir tabi ama. Bunlar zid değiller

  • westblack  (03.07.19 13:23:11)
ahadfklghlkhş böyle kelimeler aslında olmadığı için garip geliyor. zıddı da yok, kaşık da yok aslında.

  • bxgx  (03.07.19 13:24:54)
Normalde de tıkalının karşıtı olarak tıkasızı kullanmıyoruz çünkü. "Burnum tıkalı değil" mesela.

  • inawen  (03.07.19 13:29:32)
"zıddı mı yazılır, yoksa zıttı mı?" diye tartışsanız bence daha hoş olurdu :)

  • uskunalar ileri  (03.07.19 14:01:34)
@uskunalar ileri "eved" +1

  • orijinal nick bulamadim  (03.07.19 14:23:51)
-siz/-sız eki olumsuz sıfatlar türeten yapım ekidir.

Örnek verdiğiniz kelimeler sanıyorum sizin kendi türettiğiniz kelimeler. Bunlar yaygın kullanılan Türkçe'de yok. TDK'ya girmemiş mesela. Dolayısıyla aşina olmamanız normal.
  • zombi  (03.07.19 16:26:01)