[]

Neden cenazede helva dağıtılır?

Helva biçok nedenden yapılıyor ama işin özünde nasıl bir kültür var?
 
aregem.kulturturizm.gov.tr

Un, şeker, irmik Anadolu'da en kolay bulunan yiyeceklerdendir. Fakirde de, zenginde de.
  • lebenlius  (01.07.19 13:12:08) 
Her kültürde değil ama mesela bazı yörelerde tavuklu pilav da dağıtılıyor. Nedenini bilmiyorum.


  • superfluid  (01.07.19 14:21:31) 
bizde etli pilav, hosmerim, ayran olur.


  • alperz  (01.07.19 15:00:24) 
muhtemelen gök tanrıcılıktan gelme bir gelenek. Helva kavrulurken ortaya çıkan kokunun, aynı ölen kişinin ruhu gibi rüzgarla birlikte göğe yükselmesi ile ilgili bir durum. Bir sembol yani.


  • evandro roncatto  (01.07.19 17:18:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.