kendinizde kaptan pilot olma gücü görüyor musunuz?

Türk Hava Yolları'nın ilanına denk gelince sorayım istedim

Gerekli eğitimlerin verildiği bir ortamda kendinizde 200 kişiyi bir yerden bir yere doğru uçuracak 65 tonluk bir makineyi yönetebilecek potansiyelde görüyor musunuz?

evet. ama yapmak isteyeceğim bir iş değil.

@sutlu nescafe, çok farkı var. aslında pilotun yaptığı şey tamamen prosedürleri yürütmek ve çok fazla sayıda prosedür var. bunları doğru uyguladığınız zaman ve saatiniz yükseldikçe iyi pilot olursunuz. tabi saatler ve eğitimler/prosedürler her uçak için ayrı ayrı işlemektedir. bir de bunu düşününce iş bambaşka bir boyuta geçiyor.
  • tukenmez adam  (30.06.19 19:22:14 ~ 19:29:01)
otobüs, minibüs veya taksi kullanmaktan farkı olmasa gerek. yolcu taşımak açısından yani.

  • sutlu nescafe  (30.06.19 19:23:57)
farkı var hocam, o farka binaen sordum

  • sameidiot  (30.06.19 19:26:28)
Ben yaparım gerekli eğitimi alsam

  • (s)AINT  (30.06.19 19:29:21)
eğitim alırsam yaparım.

  • sutlu nescafe  (30.06.19 19:37:50)
Bilmiyorum ama eğitimi geçip ise alınmış bir insan heralde yapabilecek kapasitede olduğunu ispat etmiş olur diye düşünüyorum.

  • chavezding  (30.06.19 19:56:47)
bu eğitimi alırsam yaparım işi değil. mental açıdan da çok kuvvetli olunması ve bunun her durumda korunması gerekiyor. bu göründüğü kadar kolay bir durum değil.

  • honore de balzac  (30.06.19 19:57:51)
evet ama yapmam.

yolculuklardan nefret ederim.
  • bonanza  (30.06.19 20:01:54)
hayır, yapmak da istemem bu işi.

  • nothing in my way  (30.06.19 20:11:10)
balzac biraz hislerime tercüman olmuş.

  • sameidiot  (30.06.19 20:11:33)
Rapid satranç oynarken bile elim ayağıma dolanıyor :) stres altında başarılı olacağımı sanmıyorum.

  • Ufuk  (30.06.19 20:24:26)
savaş uçağı pilotu olabilirdim çünkü yolcu uçağı sıkıcı gelirdi. dikkatim dağılacağı için hata yapabilirdim. aynı şekilde otomobil kullanmayı sevmiyorum ve dikkatim çabuk dağılıyor ama motorsiklet kullanırken devamlı tetikte olman gerektiği için çok iyi kullanıyorum.

  • potsdamer  (30.06.19 20:28:16)
Bana göre pilotluk özel bir meslek insanın havacılığa ilgisi, tutkusu olması gerekir. Sadece özel akademilerde, okullarında çekirdekten başlayıp senelere yayılan bir eğitim verilmesi gerek. Ama firmaların kendisi ne olursan ol gel diyor. olay zihinde bitiyor gene, bir kısım insan pilotluk dendiğinde bile New York'a Londra'ya diplomatları, işadamlarını taşıdığını, türbülansı, kazaları hayal eder, düşündüğünde bile stres olur. Başka biri de dolmuşun havada olanı la bu Van'a Erzincan'a turşu bidonlu müşterileri taşıyacağız sonuçta ne var bunda, parası da iyiymiş diye yaklaşır. Ama fazla abartmamak lazım, kuantum mekaniği, roket teknolojisi değil, Spacex ile uzaya gitmiyon abi. Mesela bizim lisenin en mal adamı uzak yol gemi kaptanı oldu, inan üç tekerlekli bisikleti bir tur vermezdin adama.

  • freedonia  (30.06.19 20:35:32)
Hallederim.

  • stavro  (30.06.19 20:44:18)
retorik bana kimse radyasyondan bahastmedi

  • sameidiot  (30.06.19 20:52:37)
Yapabileceğimi kesinlikle düşünüyorum çünkü çok şükür insanların stres olduğu durumlarda soğukkanlılığımı koruyabildiğimi düşünüyorum, ama pek ilgim olmadığı ve yaşam koşulları bana uymadığı için pilot olmak istemedim.

  • sys coyg  (01.07.19 02:14:08)
hemen herkes pilotların iki el direksiyonda pür dikkat önüne baktığını düşünüyor galiba :) uçaklar kendi kalkıp kendi yol alıp kendi inebiliyor arkadaşlar. pilotlar sadece her şeyin yolunda olup olmadığına bakıyor, acil bir durumda kontrolü ele alıyor. gerekli eğitimi aldıktan sonra yapılmayacak bir şey değil. araba kullanmaktan bir farkı yok.

  • mutantking  (01.07.19 11:15:04)
Evet ama sağlık testini geçemedim :(

  • marla is in my head  (01.07.19 15:29:56)