bu arkadaşı işe aldırmalı mı?

Kendim uzun süre sonra iş buldum. Arkadaşımda 4 senedir işsiz. Iş bulduğumu onunla paylaştığımda tepkisi hiç hoşuma gitmedi. Belki üzülürdü kendisi için ama o sinirlendi, suratı bozuldu. İş bulmamı istememiş gibi..

şimdi bizim ofiste eleman aranıyor, önersem mi kararsız kaldım. Bir yandan burdaki ortamı hiç sevmiyorum. Yakın zamanda da yalnız kalırım yemeklerde falan. O olsa eğleniriz diye geçiriyorum hep içimden. Ama o tepkisi de aklımda. Ne yapmalı sizce??

kıskanmıştır.
Zor, büyüklük sizde kalsın, imkanınız varsa aldırın
işsizlik, parasızlık, önünü görememezlik zor.
yaşamışsınız, bilirsiniz.
  • Corc  (27.06.19 11:48:24)
büyüklük sende kalsın+1. aldırabiliyorsan aldır.

  • lata  (27.06.19 11:51:23)
İşsizlik psikoloji bozuyor. Büyüklük sende kalsın aldiriver ise +1

  • lion de la Turquie  (27.06.19 11:53:36)
4 sene işsiz kalmak çok zor bir şey, insanın psikolojisini nasıl bozduğunu bilemezsiniz. yada bilirsiniz, siz de uzun süre işsiz kalmışsınız. yani evet verilen tepki hoş değil ama yanınıza aldırırsanız hem onun için hem sizin için daha iyi olur.

  • issiz karga  (27.06.19 11:54:30)
4 yildir issiz olmak cok buyuk bir yuk, gene iyi dayanmis psikolojisi, oyle dusunun.

  • kassiopeia  (27.06.19 11:54:37)
eğer sen ondan yüksek mertebede olmayacaksan iyi olur.
işyerine "aman ben ne olursa olsun kefilim kendisine, süperdir" falan demeyin. arkadaş olarak süperdir, ama işyerinde kefil olmak başka.
arkadaşınızla aranızda bir daha ne olursa olsun asla içinizden ya da dışınızdan "bu işi ben ayarladım ona" cümlesi ve benzerleri geçmeyecekse yapın bu işi. çok kızdığınızda bunu da hatırlayıp sinir olacaksanız hiç yapmamanız daha iyi.
böyle durumda insan "yok demem" diye düşünüyor ama bakın arkadaşınız da sizi şaşırtmış.

bunun yanısıra, artık işyerinde olacağınız için, sizinle, yani kendisi gibi işsiz ve her zaman görüşmeye müsait biriyle iletişimi azalacak diye üzülmüş olması normal. böyle durumlarda pat diye suratına sorun böyle soruları bence. aklınızda kalmasından iyi. cevaptan sonra da pat diye kapatın. uzun süreli arkadaşlıklar bunu gerektirir.
  • lovemyself  (27.06.19 11:54:40)
Mutlaka önermelisin. Ben bile tanımadığım bu 4 yıldır iş bakan kişinin mutluluğunda, senin fikrini netleştiririm umuduyla yazdığım cevapta sorumlu hissediyorum kendimi. Senin bundan çok daha fazla sorumlu olman lazım.

  • IncredibleMau  (27.06.19 11:56:38)
iş bulduğunda seni kıskanan aynı işte çalışmaya başlayınca ilk fırsatta ağzına sıçar. acırsan yetime, döner koyar götüne, hiç kusura bakma. arkandan kuyunu kazan ilk kişinin bu arkadaş olmasına hazırsan öner.

yemişim büyüklüğü.

edit: işsizlik karşısında senin iş bulmana sinirlenen tekrar işsiz kalma tehlikesi sezerse sana neler yapmaz. bir düşün derim.
  • babilbaligi  (27.06.19 12:01:49 ~ 13:01:14)
Babilbaligi+1

  • lostys  (27.06.19 12:11:38)
Kendin de yalnız kalmamak için istiyorsun arkadaşını, bu da en az arkadaşının tepkisi kadar hoş olmayan bir yaklaşım. Çok iyi niyetli gelmedin bana, büyüklüğün sende kalacağı bir durum yok ortada. Tamamen iyi niyetli olsaydın düşünmeden söyle arkadaşını derdim ama bu durumda bilemedim.

  • hatun  (27.06.19 12:12:46)
4 yılda iş bulamayan adamda bir eksik vardır ben olsam yardım etmezdim. Açık adı kendini sizden vasıflı görüyor ii bulmanıza o yüzden bozulmuş :)

  • ZetaStar1903  (27.06.19 12:12:57)
babilbaligi +1

Daha arkadasinken verdigin iyi haberi kaldiramamis adami, ben olsam calisma arkadasi olarak istemezdim.
Ayni yere aldir da arkandan kuyunu kazsin.
Benim de arkadaslarim cok iyi firsatlar edindiginde kendim icin üzülürüm belki ama karsimdaki insan icin sevinirim. Sinirlenmek de ne demekmis :O
  • chitosan  (27.06.19 12:16:07)
İşsizlik kötü bir psikoloji. Karşındaki insan sağlıklı düşünemiyor bir süre sonra. Verdiği tepkiyi bu çerçevede değerlendir. Aldırma imkanın varsa aldır işe.

  • mg3929  (27.06.19 12:20:44)
Maalesef babilbaligi +1 demem lazim.

  • black fridayde bos kutuya talim eden adam  (27.06.19 12:33:04)
tanıdığın hiç kimse ile aynı işte çalışma, hiç kimseyi kendini araya koyup işe aldırma . bizim millet öyle orospu çocuğu dur ki , evine senin sayende ekmek götürdüğünü unutur,döner sana kinlenir,ayağını kaydırır.

  • 50promil  (27.06.19 13:01:58)
okumadım bile yazdıklarını; tabii ki aldır, sevgi kazansın

  • sameidiot  (27.06.19 13:02:43)
aldir. insani duygular. 4 yil cok uzun sure, iyilik yapmak cok guzel bir sey.

  • xvyz  (27.06.19 13:03:53)
@hatun daha öncesinde de hep içimden onunla aynı işyerinde olmak geçerdi. Sonuçta arkadaşım eğleniyorum dertleşiyorum. Burda da olmasını isterdim. Ama kararsız kaldım.

  • meraklitursucu  (27.06.19 13:06:59)
Babilbaligi+1

50promil + 1000

aldırma. net.
  • xdenizx  (27.06.19 13:07:00 ~ 13:08:17)
işe alınması konusunda nihai karar size mi ait? önerip mülakata girmesini sağlayabilirsiniz en azından sonrası zaten adayın potansiyeline göre belirlenir.

  • ezkaza  (27.06.19 13:10:58)
ben önermezdim. yukarıdaki realist arkadaşlar haklı.

  • tabii lan manyak mısın  (27.06.19 13:24:18)
Aldirirsan sana dirsek cevirir

  • sordum soruyu  (27.06.19 13:24:39)
İyilik yaparsın ilk arkasını dönen o olur. Hiiç ellemeyin, sizin iş bulmanıza sevinmeyen insan arkadaş değildir, içten pazarlıklıdır.
Ayrıca 4 sene iş bulamamak Türkiye şartlarında bile abes, vardır bi yamuğu.

  • bir nick var benden iceri  (27.06.19 13:52:41)
1 yıldır işsiz biri olarak babilbalığı +1 diyorum.

İşsizlik psikoloji gerçekten kötü bir şey ama böyle bir tepki vermesinin sebebi bu olamaz, olmamalı. Şahsen ben böyle bir tepki vermem. Gerçekten dostun olsaydı senin kadar mutlu olurdu. İyi gününde yanında olmayan kötü gününde sana sırt çevirir. Ona iyilik yaparak kendine düşman yaratma.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (27.06.19 16:18:54)