LPG devir ilişkisi

Çoğu zaman opetten almıyorum gazı. Bugün opetten aldım araba 110 dayken devir 3binin altındaydı. Başka markadan aldığımda (tp, go, Milangaz vs) 3.5 ve üzerinde oluyor. Bu mantıklı mı?

Hayır. Alakası yok. Tamamen motor şanzuman ilişkisine bağlıdır devir.

  • cizgilerebasancocuk  (26.06.19 19:52:20)
Alakası yok diyen arkadaş motorun yakıtla çalıştığını bilmiyor galiba. Yakıt kalitesi motor performansını etkiler. Ama 600-700 devir fark etmez bence.

  • fakatmuzeyyenbuderinbirtutku  (26.06.19 21:12:25)
Bazı firmalar lpg'den kar etmek için değişik bir gaz katıyormuş. Arkadaş söylemişti. Bilmiyorum Doğru mu?

Ondan olabilir.
  • komando kani var bende  (26.06.19 21:43:40)
araçta tam otomatik şanzıman mı var?

  • reactionic  (26.06.19 21:48:25)
Aynen hocam, tam otomatik.

  • kerkük zindanı  (26.06.19 21:52:24)
4 ileri ise, 4. viteste gaza sabit hızda gidecek kadar basınca şanzıman kitlenir ve devir bir tık daha düşer. Eğer diğer markaların gazında çekiş düşüyorsa belki gaza daha fazla basıyorsundur araç yürüsün diye şanzıman kitlemiyordur ve devir yüksek kalıyordur.

  • reactionic  (26.06.19 21:54:50)
4 ileri hocam, teşekkür ederim baya bilgilendirici oldu.

  • kerkük zindanı  (26.06.19 22:07:20)
Mobildeyim editleyemiyorum, bu durumda gazı opetten alırsam daha tasarruflu olur değil mi?

  • kerkük zindanı  (26.06.19 22:09:28)
mantıken daha tasarruflu olması gerek. Aynı istasyon ve aynı pompada dolum yaparak ölçüm yapılabilir.

  • reactionic  (26.06.19 22:13:54)
O bana laf söyleyen arkadaş burada mı?cahil cahil konuşup laf kalabalığı yapıyorsunuz. Bir de çıkarıma varmışsınız. Her aracın belirli lastik ölçüleri ile hangi motor devrinde vitese bağlı olarak hangi hızda gideceği bellidir. Otomatik viteste belirli devirde istenen tork sağlanamazsa araç vites düşürerek torkunu yükseltmeye çalışabilir. Ancak sanmıyorum ki yakıt vites değişikliği yaratacak kadar fark ettirsin.

Tekrar söylüyorum. Aracın hangi devirde vitese bağlı olarak kaçla gideceği tamamen motor şanzuman oranlarına ve teker çaplarına bağlıdır. Motor 3000 devirde dönüyorsa 3000xvitesorani x 2pr(tekerlek) eşittir alacağınız mesafe/zaman

Adamı delirtmeyin.
  • cizgilerebasancocuk  (26.06.19 22:52:48)
Mobil editi. Tam otomatik araçlar için diğer arkadaşın belirttiği ise doğrudur. Onlarda mekanik bir bağlantı olmadığı için devir hız değişkenlik gösterebilir kitleme durumlarında. Onun dışında manüel ya da yari otomotik bir aracı viteste yokuş aşağı da salsanız motor ve hız arasında aynı korelasyonu görürsünüz.

  • cizgilerebasancocuk  (26.06.19 22:57:18)
Boş tartışmalara girmeyin,
Bu fark tamamen yolun durumuyla alakalı.
Eğimi, o eğime kaç devirde girdiğin vs.
Ara gazı araştırmanızı da tavsiye ederim.
  • Yavuşuhlu  (27.06.19 00:55:27)
Hocam aynı yolda kontrol ettim

  • kerkük zindanı  (27.06.19 05:36:20)