Türk Ehliyetiyle Avrupa'da araç kiralama

Bir arkadaşım soruyor. Baktığı şirketlerin kiralama koşullarında uluslararası ehliyet ya da resmi tercüme istiyolarmış.

"...
Drivers must carry their driver’s licence as well as
an international driver’s licence or an official
translation certified by a notary in the language of
the Country of rental if:
...● the driver’s licence was issued in a
non-European country and the rental
is not within said Country
"
Diyor mesela. Daha önce çok duydum bi belgesiz gelip avrupada italyada araba kiralayan insanlar. Arkadaşım adına bazı firmaların (hertz vs.) facebook hesaplarına yazıp sordum, AB olmayan her ehliyet için uluslararası tercüme zorunludur dediler.

Nedir bunun aslı?

Yeni ehliyetler tercümeli zaten kiralayabilir

  • Boris  (26.06.19 00:22:10)
Eski tip olanla da yeni tip olanla da defalarca araba kiraladım Avrupa'da çeşitli ülkelerde hiç biri tercüme istemedi. Zaten ehliyetin üstünde her şey İngilizce de yazıyor. Kuruntu yapmasına gerek yok. :)

  • 10032007  (26.06.19 00:26:38)
yeni ehliyetten olmalı

  • ilkot  (26.06.19 00:28:37)
defalarca avrupa'da çok çeşitli şirketlerden yeni ve eski ehliyet ile araç kiraladım. kimse bir şey sormadı.

ingilizce karşılığı olması yeter. sadece şimdiye kadar azeri ehliyetini kabul etmediklerini gördüm.
  • delidir yakalayin  (26.06.19 00:34:17)
Eskisi ve yenisi de sikinti olmuyor. Avrupa’da bir suru yerde araba kiraladik.
Iki tip ehliyette de ingilizce yaziyor zaten.

  • kuehles blondes  (26.06.19 09:41:50)
yeni ehliyetiniz olsun sıkıntı yaşamazsınız.

eski ehliyetler çok da çeviri yok aslında.

beni bi kere çeviri için yollamışlardı boşu boşuna 2 3 saat dolaşıp gerilmiştim.

gidin alın bir yeni ehliyet.
  • kveldulv  (26.06.19 14:25:31)