[]

şunu nasıl çeviririz?

In the late 1920’s, as soon as the first talking pictures were introduced to cinema theatres, “talkies” became the norm.

talkies kısmını soruyorum. teşekkür.


 
sesli film?


  • orijinal nick bulamadim  (25.06.19 11:16:15) 
tureng "sesli film" diyor ve cümlenin gelişine göre de mantıklı.

tureng.com
  • shadowfollower  (25.06.19 11:16:55) 
benim de aklıma yatan oydu, bakşa bir şey olması imkansız hatta ama tırnak içinde olması kafamı saçma bir şekilde karıştırmıştı. teşekkürler


  • kerkük zindanı  (25.06.19 11:20:47) 
ben olsam talking pictures kısmını sesli film, "talkies" kısmını ise "konuşmalı" diye çevirirdim, sanki şey gibi geldi sinema kapısına "bu akşam sesli film oynuyor" yazıyorlar ama halk "akşama konuşmalı film varmış gidelim mi" diyor.


  • kambek  (25.06.19 13:10:34) 
konusmali film diye bir sey yok. hangi halk bu? sessiz film var, sesli film var.


  • hot potato  (25.06.19 17:39:26 ~ 17:39:41) 
@hot potato, arkadaşım "bir halk böyle diyor" yazmadım.
bana, buradaki tırnak içindeki ifade, yine "sesli film" için kullanılan ama işin teknik isminden uzak günlük hayat için yazılmış hali gibi geldi.
hani bir makalede anlatırken talking pictures ama günlük hayattaki kullanımı talkies gibi...

kıscası bana öyle geldi, bu yüzden öyle çevirirdim diyorum.
böyledir demiyorum, sakin.
  • kambek  (25.06.19 18:08:07 ~ 18:08:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.