orjinal rayban nerden anlaşılır ?

Böyledir.. diyelim bir mağzadan aldık ama 10 tl'lik işporta gözlüğün 200-300 tl ye satıldığından huylanıyoruz.. bu kadar çok taklidi olan bir ürünün orjinal olduğunu nereden anlayabiliriz ?

taklit edilmesi zor olan bikaç detay var ama belki onları da kopyalamayı başarmışlardır. bu yüzden güvenilir bir yerden almak en önemlisi.bi bayii kendisini riske atmaz sahte gözlük satarak...
detaylara gelince,sol camın kenarında,ortalarda biyerde rb logosu lazerle kazınmıştır eğer orjinalse.çok küçük bir işaret.dikkatli bakmadan görmek imkansız gibi.
ikincisi;iki camın arasındaki demirde(köprü denen kısım) ray-ban xx#xx gibisinden bişeyler yazar. oradaki xler gözlüğün boyutunu veriyordu sanırım.
burun üstüne gelen pedlerin içerisinde rb logosu bulunur.
ve gözlüğün saplarına yazılmış üretim yeri,modeli,model kodu gibi detayların kolay silinmemesi gerekir.
bu arada,cam polarizeyse optikçilerde bulunan hologramlara bakarak camın polarize olduğundan emin olabilirsiniz.
  • p a t r i o t  (06.04.10 13:05:02)
@patriot1885

eyvallah.. Peki bu hususta acaba sirkecideki çarşı içersindeki optikçilere acaba güven olabilir mi ? Anladığım kadarıyla bu işin erbabı olmadan anlamak baya zor ve malesef o bayilerde benim düşündüğüm bütçenin çok üstünde bir fiyatla satıyorlar.. beğendiğim model o bayiilerde 350 tl :(
  • joehigashi  (06.04.10 13:51:48)
polarize cama bakarak orjinallik testi yapamazsınız 20tl lik gözlükte bile polarize cam olabiliyor.

@patriot1885'in dediği gibi tek yol büyük ve güvenilir bir yerden almak.

şöyle de yapabilirsiniz, istediğiniz gözlüğün tam modelini bulun, daha sonra tek tek gezip fiyatlara bakın ve gözlükleri karşılaştırın. Bütün detaylarına bakın. En son da en uygun fiyat çeken yerden alın.
  • kimlanbu  (06.04.10 13:57:53)
istanbul'da yaşamadığım için sirkeci konusunda yorum yapamayacağım malesef.ama gözlük almak için en kötü zamanı seçmişsin:) 1 2 ay önce düşünseydin şu anda 400 liradan başlayan ray ban aviator modellerini 200-250 liradan alabilirdin...
ama başka bi seçenek var;beğendiğin çerçeve varsa 10 15 liraya alıp,üzerine kaliteli bi cam taktırabilirsin.numaralı güneş gözlüğü alanlar genelde orjinal camlarını optikçilerde bırakıyorlar.biraz araştırma gerekir ama baya ucuza gelir bulabilirsen...
bu arada pazarlıkla 200 lira düşen optikçiye rastladım,sağlam pazarlık yapmayı unutma derim:)

edit: @kimlanbu; polarize testi orjinallik hakkında fikir vermez doğrusun.yalnız arkadaşın muhtemel sorularından biri de 'ben bu camın polarize olduğunu nasıl anlarım' olacak,ben şimdiden söyleyim dedim.
  • p a t r i o t  (06.04.10 14:09:44 ~ 14:13:02)
böyle bir başlık açılmışken bende sormadan duramadım.
arkadaşlar amazon.com'daki rayban gözlükler orjinal mi? daha önce alan bilen var mı?

mesela şu ürün

www.amazon.com
  • küp  (06.04.10 15:08:05)
amazon.com u bilmiyorum ama sahibinden.com da falan bol miktarda sahte rayban var.bireysel satış yapılan bi siteyse büyük ihtimal sahtedir.hem görmeden,denemeden gözlük almak riskli bence.uzak durun derim...

  • p a t r i o t  (06.04.10 15:29:44)