[]

Pazarda satilan yikanmis mantar

Gecen gun pazardaki mantarci amca 2 tane kultur mantari satiyor. Ama biri daha parlak. Ne farki var dedim, parlak olan yikanmis mantar bunu pisirirsen kararmaz dedi. Bu yikanmis mantar ne oluyor bilen var mi?
 
Yıkanmış mantar yıkanmış oluyor. Temiz göründüğü için göze daha hoş görünüyor. Albenisi oluyor.
Yıkanırken su çekmiş oluyor. Çektiği su miktarına da mantar parası vermiş olduğun için kazık yemiş oluyorsun.
Yıkanmamışını al. Evde yıka.
  • Mirket  (23.06.19 21:01:40) 
+ olarak mantarı yıkamaktan ziyade fırça ile temizlemek daha doğru


  • neira  (23.06.19 21:02:32) 
Ne ettiniz! Mantar yıkanmaz, fırçalanmaz, soyarak temizlenir yav!


  • superfluid  (23.06.19 21:06:09) 
@superfluid, imalatta kullanılan TAZE at gübresini falan düşününce mantarı yıkamak en azından psikolojik bir rahatlama sağlıyor :)


  • Mirket  (23.06.19 21:16:01) 
yıkanmış ve beklemiş olduğu için bakteri çoktur.


  • silver apple  (23.06.19 22:13:37) 
mantar yikanmaz denir ama mantarla ne yapacaginiza gore yikayabilirsiniz de. ama bunu yemegi pisirme aninda yapmaniz en mantiklisi. disarda yikanmis ve beklemis mantar almak bence saglikli bir secim degil. mantarlar suyu emiyor. bu da denildigi gibi bakteri uremesi icin elverisli bir ortam sagliyor. yani siz yikadim sanarken aslinda cok da fazla temizlenmiyor.

ben mantarlari kizarticaksam veya kavuracaksam hafif islak bir mutfak havlusuyla temizliyorum. ama kokleri ile birlikte bir yemek icerisinde kullanicaksam ilistirin icinde akan suda elimle temizleyip direk kullaniyorum.

fircalayanlar da var. soyarak temizleyenler de var.

yazdik o kadar ama sorunuza cevap da olmamis tam. yikanmis mantar goruntusu temiz mantar sadece. pisirirken kararmamasinin nedeni de icinde su tutmasi. marketlerdeki mantarlarda tazyikli hava ile temizleniyordu benim ziyaret ettigim mantarcilarda.
  • tanaka  (24.06.19 06:34:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.