Benzinli mi Dizel mi?

Ayağımı yerden kesecek Skoda Fabia 2004-2006 model arası araba bakıyorum. Benzinli olanlar 4-5 bin daha ucuz ve malum benzin-mazot arası çok fark kalmadı. Benzinli olanlar 1.2 motorken, dizel olanları 1.4 motor. İkisinin çekişleri arasında çok fark var mıdır? Ya da hiç fark olmasın diye mi dizelinki daha büyük hacimli? Hangisi tercih edilmeli?

fiyat aynı olsa da x birim dizel ile daha fazla yol gidiliyor bariz bir biçimde. dizelin bakım masrafları biraz yüksek oluyor. fazla km yapılmayacak ise benzin tercih edilebilir. yoksa ben dizel derim. hele uzun yolda dizel gayet tasarruflu oluyor.

  • rosencruz  (23.06.19 17:07:27)
benzin

  • otopsicocugu  (23.06.19 17:10:56)
Dizel daha kalın bir yakıt olduğundan benzine göre daha uzun mesafe yol almanı sağlar. Sadece olaya birim fiyat üzerinden bakarsan hata edersin. Örneğin aracım 100 km de 4.6 Lt dizel tüketmekte ve birim fiyatı 6.4 TL , arkadaşımın aracı 100 km de 8.4 lt benzin tüketmekte birim fiyatı da 7 TL civarı bu verilerle bakarsan her türlü dizel döver.
Yokuş bayır durumu olan bir coğrafyada yaşıyorsanız dizel.
Ancak işin diğer bir boyutu aracın bakımları bu noktada dizel araçlar daha komplike yapıya sahip olduklarından bakım ve arıza durumları biraz daha sıkıntılıdır.
Düz coğrafyada yaşıyorsanız benzin daha mantıklı olabilir.
Yılda 15000 km ya da daha fazla kullanım gerekiyorsa dizel avantajdır.
Not: dizelspor
  • creedwar  (23.06.19 17:20:15)
Yılda 15.000 km civarı yapıyorum, 2018 model vag grubunun c segment dizel bir aracı var. Ankara içi ortalama yakıt tüketimim 5.3 civarı, uzun yolda 4.2 falan yakıyor.

Yanı fazla yol yapıyorsan dizel almak mantıklı.
  • skyhan  (23.06.19 17:22:06 ~ 17:22:21)
Yılda 20.000 km ve üstü yapıyorsan dizel al. Yoksa benzin/lpg.

  • komando kani var bende  (23.06.19 18:07:54)
15 yasinda dizel arac alma.

  • duptıs  (23.06.19 18:59:46)
10 yıldan sonra dizel sorun çıkarmaya çok daha meyilli oluyor. çok şart değilse benzinli al geç.

  • babilbaligi  (24.06.19 06:52:42)
Ben dizeli tercih ederim ama 15 yaşında bir dizel tercih etmem. Sizin bütçenize göre en ideali LPG'li bir araç.

  • Abdurrahman  (24.06.19 09:23:40 ~ 09:23:55)