İkinci Üniversite - Konservatuvar

Merhaba,

Halihazırda lisans mezunu olan kişiler özel yetenek sınavıyla alım yapan lisans programlarına kayıt olmak için tekrar üniversite sınavına girmeliler mi? yoksa direkt olarak yetenek sınavına girmeleri mümkün mü?

Merhaba, şöyle söyleyeyim YGS türü bir sınava girip gerekli baraj puanını geçtikten sonra direkt yetenek sınavlarına girme hakkınız oluyor, benim zamanımda YGS'ydi sınav, şu an değişti mi bilemiyorum, ancak dediğim gibi o tür bir sınava girmeniz gerek. Bazı okulların 240 YGS puan barajı oluyor, bazılarının 180, okulun bu konudaki politikası değişkenlik gösterebiliyor.

  • hbutorado  (22.06.19 18:59:22)
teşekkürler. peki diyelim ki kişi 10 sene evvel mezun olmuş, ve şimdi özel yetenek sınavına girmek istiyor, bu durumu değiştirir mi?

yani 2020 yılında yks'ye tekrar girilmesi gerekli olur mu? (istenilen baraj konusunda sıkımtı olmayacaktır zira kişinin puanı yüksekti zamanında)
  • SulhiSaygili  (22.06.19 19:08:35)
Onu da şöyle izah edeyim, bazı okulların yaş sınırı oluyor oyunculuk gibi bölümlerde. Mesela Bursa Uludağ Üniversitesi'nin böyle bir sınırı vardı 2013 senesinde. Sonra ne oldu bilmiyorum. Arkadaşınız hangi bölüme girmek istiyor?

  • hbutorado  (22.06.19 19:13:14)
itü müzik teknolojileri bölümü, yaş sınırı söz konusu değilmiş

  • SulhiSaygili  (22.06.19 19:21:14)
Harikulade, o zaman YGS yahut her ne sınavsa o denli bir sınava kesin olarak girmesi ve yeterli puanı aldıktan sonra yetenek sınavlarına girmesi gerekiyor.

  • hbutorado  (22.06.19 19:35:10)