yeni alınan kıyafetleri yıkamadan giymek caiz midir?

üretimden çıkan giysiler belirli bir temizlikten geçiyordur diye tahmin ediyorum ama gerek taşırken, gerek rafta, vitrinde; gerekse online siparişler için depoda tutuldukları sırada ne seviyede kirleniyorlardır? ya da üretimden sonra hiç mi yıkanmıyorlar?

hem yıkayıp yıkamadığınızı hem de süreçte temizlik oluyor mu, bilginiz varsa onları paylaşabilirsiniz; teşekkürler...

Mağazadan aldıysam kesin yıkıyorum. Başka birisinin denemiş olma ihtimali var. Tanımadığım birinin giydiği şeyi giyme fikri kötü geliyor.

  • 10032007  (21.06.19 11:16:37)
kot pantolon ise yıkamıyorum. gömlek, tshirt, fanila vs. yıkıyorum.

  • zam sampiyonu domates  (21.06.19 11:28:47)
bende titizlik var yıkarım her türlü

  • bir soru sorcam  (21.06.19 11:37:23)
Yikamiyorum hiç, direkt giyerim

  • elorelia  (21.06.19 12:29:18)
Çorap dışında hepsini yıkıyorum, içim rahat etmiyor.

  • bitse de gitsek  (21.06.19 12:43:12)
İç çamaşırı hariç yikamiyorum genelde.

  • Amaranta ursula  (21.06.19 12:44:46)
Hepsini yıkayın.
Moda tasarımcısı olan, bir çok yerde çalışan bir tanıdığım anlattı. O kıyafetler çok pis ortamlardan geçiyor diye.
Artı kullanılan kimyasalların kalıntısı da kalmış olabilir. Belki yıkamak bir miktar uzaklaştırır.
  • Trene çelme atan adam  (21.06.19 12:52:53)
Yıkamıyorum. Yeni kıyafet giyme hissi yıkayınca gidiyor bende. O kumaş boya kokusu gelecek para verdiysem

  • filipis  (21.06.19 12:53:42)
yıkamak lazım aslında ama ben de yıkamıyorum. Yeni yeni giymek hoşuma gidiyor.

  • aquarium  (21.06.19 12:59:39)
Kesinlikle yikanmali. O kiyafetler depo gibi yerlerde hep sürünüyor cünkü.

  • chitosan  (21.06.19 13:13:04)
oha hiç yıkamıyorum. ilk defa duydum böyle bir şeyi.

  • roket adam  (21.06.19 13:56:02)
Asla yıkamadan giyemem. İnsanlar sadece giyip çıkarırken kirletmiyorlar o kıyafetleri, deneme kabininde yere serip ayakkabıları çıkardıktan sonra üstüne basmak için kullanan davarlar var. Gerçi üretim aşaması ayrı leş, depolama aşaması ayrı leş, mağaza süreci ayrı leş. Asla giyemem.

  • marjory  (21.06.19 14:28:22)
Yıkıyorum.

  • japon balığı  (21.06.19 14:28:29)
Bir arkadaşın ablası ünlü bir markaya fason üretim yapan bir tekstil şirketinde bilmem ne müdürüymüş, ona sordum.
Ürünler o kadar yüksek sıcakta yıkanıyormuş ki boyadan sonra, bir pisliğin yaşaması mümkün değilmiş. Sonrasında temizlik konusuna dikkat edilerek poşetleniyor ve taşınıyormuş ama mağaza kısmında ne oluyor bilmiyorum dedi.

Denenmiş olması, kabinde çeşitli muameleye uğraması konusu bence de problem. Terli deneyen de olur, sağa sola atan da. Bunun önüne geçmek için online alınabilir belki.

Çünkü ben de alır almaz yıkamayı çok sevmiyorum çünkü yıkama işi ne kadar kaliteli kumaş olursa olsun zarar veriyor. Belki düşük sıcaklıkta, elde yıkama kısmında bi durulama gibi bişey olabilir.
  • Jux  (21.06.19 15:09:45)
yeni pantolon, etek, çorap, ceket veya mont aldıysam giymeden önce yıkamaya çok dikkat etmem ama geri kalan her şeyi yıkamadan asla giymem. atkı, şal aldığım zaman da yıkıyorum ağzıma burnuma değiyor diye.

  • evde liyakat kalmamis  (21.06.19 15:15:15)
Geçmişte tekstilde çalışmıştım genç iken. o elbiseler ayak altında... Deri hastalığı olup giyenler mi dersin, Tuvaleten çıktıktan sonra giyenler mi dersin... Çok pis ortamlardan geçiyor onlar.. Birde o mağazada 100 kişi giyip çıkartıyor o kıyafetleri...

Yıkamadan giymek akıl karı değil...
  • komando kani var bende  (21.06.19 15:19:52)