Kirayı ve aidatı ödemeyen kiracı sorunsalı

Evimizde, kirayı doğru düzgün ödemeyen (bazen miktarı tam yatırıyor, bazen geriden geliyor ya da 1-2 ay hiç ödemiyor sonrasında tamamlıyor) bir adet kiracı var. Kendisine evi tahliye etmesi için dava açmış bulunmaktayız (icra). Davanın tarihi de Temmuz.

Aynı zamanda ilgili kiracı apartman aidatlarını 1 senedir ödemiyor(muş) ve bu yüzden de apartman yönetimi bize (ev sahiplerine) 5 bin liralık alacak dava açacakmış (eve bunla ilgili ihtar geldi).

Yani hem kirayı doğru düzgün zamanında tam alamıyoruz bir de davalık oluyoruz. Burada 2 sorum var.

1-) Kiracı yaşadığı apartmanın aidatlarının ödenmesinden sorumlu değil mi? Bu durumda apartman yönetiminin bize alacak davası açması doğru mu?

2-) Kiracının tahliyesi davasında hakime "bu kiracı ev kirasını doğru düzgün ödemiyor" demenin yanı sıra "aidatları da doğru düzgün ödemiyor, kiracı yüzünden bize de dava açıldı" deme imkanımız var mı? Bu işlerle ilgilenen bir avukatımız var ama davada aidatları ödemediğini söyleyemeyiz sadece kiraları ödemiyor diyebiliriz dedi.

not: niyetimiz bu kiracıdan minimum zararla kurtulup evi sonrasında boş tutmak.

Ortak giderlerden kat malikleri (ev sahibi) sorumludur. Kira kontratında kiracı ödeyecek diye yazmadıysanız sizden alırlar seve seve.

  • goodz  (18.06.19 14:17:20)
Kira sozlesmesinde o yaziyordur da. Ben soyliyim maksimum zararla cikarsiniz o isin icinden. Ciksin da evden sonrasi hayirli olsun

  • allah yazdiysa bozsun  (18.06.19 14:21:53)
emlakkulisi.com

yani aslında kira kontratlarında aidatın kiracı tarafından ödeneceği sözleşme altına alınmıştır, kiracı bu borçtan zincirleme sorumludur, ancak kiracıdan tahsil edilemediğinde mahkeme aracılığı ille kat malikinden tahsil edilebilir. kat malikinin hukuki yolla ya da anlaşma suretiyle kiracıdan alma hakkı saklıdır.
  • altinci nesil caylak  (18.06.19 14:39:24)
Bir şekilde zora düşmüş biri değilse, çakal oluyorlar genelde. Bir şekilde ev sahibini kandırıp, giriyorlar. Mahkeme vs. derken 1-1,5 sene kira vermeden oturuyorlar. Mahkeme icra kararı verse bile, genelde üzerlerine bir şey olmadığı için o para tahsil edilemiyor.

Hukuki süreçleri yine takip edin ancak iyilikle çıkartmaya ve tutarları almaya çalışın. Yani kurtarabildiğinizi kurtarın. Değilse büyük ihtimal hukuki yolsan alamayacaksınız.

.
  • kartallar yuksek ucar  (18.06.19 15:23:12 ~ 15:31:43)
İcra takibi + tahliye davası gerek. Avukatsız yorucu olur

  • photo85  (18.06.19 22:04:07)
Yakin zamanda bogustum.
1.Kiraci ne is yapiyor ?
Maasli mi ?
2.kefil var mi, isi ne ?
3.kira sozl trh ne, sozlesme yenilendi mi
Tsk.
  • tunaktunaktun  (19.06.19 06:33:53)