[]

ekonomi ve fizik uzmanlarına sorular

1- evim ile sürekli gittiğim parkın mesafesi 3 km. buraya ortalama tüplü arabayla mı gitmek daha ucuza gelir yoksa yürüyerek-koşarak mı? arabayla sadece gaz masrafı ve uzun vadede arabanın yıpranma payı var. koşarsam 15 dakika suyu hiç kapatmadan ılık duş alıp çamaşır makinesinde üstümdekileri yıkayacağım.

2- cezveyle su kaynatırken, su kaynadığında cezveyle o çizince su fokurdamayı kesiyor. ocakla temas halindeyken sapından tutup ufak bir o çiziyorum. fokurdama neden duruyor?


 
1- Dus almayi gerektirmeyecek tempoda, terlemeden yuruyerek.

2-
  • point me at the sky  (16.06.19 00:07:41) 
@point gündüz gidiyorum ve terlememek mümkün değil ayrıca bol yokuşlu. o mesafeyi emekleyerek de gitsem koşsam da aynı işlemleri uygulayacağım.


  • diffarentiationation  (16.06.19 00:10:30) 
yüzey gerilimi, buhar basıncı ve atmosferik basınç kaynama üzerinde etkileri olan parametreler. pürüzlü yüzeylerde su yüzeye daha zor tutunduğundan dolayı yüzeyle olan bağ yapısının kopması daha kolay. bu yüzden mesela kolayı bardağa döktüğünde veya bira olsun örnek, yükselen baloncuklar aynı noktadan devam ediyor. değişmiyor. bu kusurlu pürüzlü noktalar cezvede de var. hareket ettirilmediğinde su bu noktalardan (önce) kaynamaya başlıyor. ama sen cezveyi hareket ettirdiğinde yüzeydeki katmana türbülans eklemiş oluyorsun. ısı transferi de akışkan dinamiği de değişiyor. sistemin etropisini artırıp homojenize de etmiş oluyorsun. ayrıca cezveyi alev üzerinde gezdirdiğin için cezve daha az ısınıyor, çünkü alttan aynı noktaya ısı iletilmiyor. alev cezve üzerinde gezdirilmiş oluyor.


  • sttc  (16.06.19 00:36:17 ~ 00:37:18) 
1- araba ile gidince yıkanma sıklığını bilmen lazım. Sonra bu ikisi arasındaki farkı alıp yıkanma maliyeti ile çarpman lazım.
Sonra da arabanın yıllık toplam masrafını hesaplayıp kıyaslamalısın. Muhtemelen yürümek daha ucuz olur.
2- ısı iletimini kesip yüzey alanını genişletip soğuttuğun için.
  • babilbaligi  (16.06.19 08:44:59) 
@sttc
ya ben tavsiye icin degilde, bu arkadas detayli sekilde ifade etmis. muhtesem. iste duyuru da gormek istedigimiz hareketler.
bilgine ve degerli yorumuna saglik.
  • portakal agacindaki vitamin  (16.06.19 10:10:17) 
kısa mesafeyi yürümek daha karlıdır, çünkü sağlıklıdır.


  • silver apple  (16.06.19 11:07:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.