[]

For Loop (reading lines) Python

Python kullanarak Mac Terminal'de calistirmak istedigim bir liste kod var. txt file'da her bir satir yeni bir kod ve ben python'un her bir satiri cagirip Terminal'de execute etmesini istiyorum. Daha once soyle bir kod yazmistim ve sorunsuz calismisti.

import os

text_file=open("pay3.txt", "r")
lines=text_file.readlines()

for line in lines:
os.system(line)


Kod simdi de calisiyor ancak sadece ilk satiri execute edip birakiyor. Sorun ne olabilir?

 
işlem uzun sürüyor olabilir mi? bu yüzden o noktada bekliyordur?


  • selam  (12.06.19 21:53:09) 
yok, liste kisa da olsa ilk satiri yapip birakiyor. Islem de uzun surmuyor aslinda. her satiri okumusini biraz geciktirsem ise yarar mi acaba?


  • truvasız helen  (12.06.19 21:56:18) 
Merhaba,

Kodunuzu denemedim ama bildiğim kadarıyla readlines() fonksiyonu EOF'ye kadar her şeyi okuyup bir listeye atıyor. for döngüsü içinde bir print bastırıp ikinci satırda bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Türkçe karakter vb. sorun olabilir mi?
  • yorgehor  (12.06.19 22:41:15) 
Ya da belki aşağıdaki şekilde okumayı deneyebilirsiniz:

with open(filename) as text_file:
lines= text_file.readlines()
  • yorgehor  (12.06.19 22:43:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.