Siyahi birisiyle fotoğraf çekilmek

Merhabalar suan marmaraydayim. Siyahi bir arkadas trene bindi. Biraz sonra babasiyla yolculuk yapan 6 7 yasindaki bir cocuk siyahi arkadasla fotograf cekilmek istedi. Elemanda cekildi.

Simdi dusunuyorumda bu iyi birşey mi kotu birsey mi? Cocuk olduğu icin iyi gibi geliyor ama niye beyaz tenli birisiyle, esmer tenli birisiyle fotograf cektirmiyorda siyahi birisiyle cektiriyor, irkcilik temelli bir davranis olabilir mi diye de dusundum.

Valla baska derdim yok suan derdimi sevenlere kapim açık :)

Telefondan yazıyorum imla icin özür dilerim.

siyahi arkadaşa buradan kalpler <3 <3

  • füt  (11.06.19 16:58:46)
Irkçılık demem ben. Irkçılık, birisine ırkı nedeniyle kötü davranmaktır. Siyahi birisi 'farklı' görüldüğü için öyle davranmak kötü bir şey değildir.

  • himmet dayi  (11.06.19 17:00:54)
çocuk diyorsunuz, siyahileri hayatında bir iki kere görmüştür ve ilginç gelmiştir, o yüzden fotoğraf çektirmek istemiştir. bundan daha doğal bir şey yok.

  • candide  (11.06.19 17:02:00)
sirk maymunu muamelesi gibi oluyor bence hoş değil yani. tabii çocuk yaptığı için denicek pek bi şey yok babası ikna edememiş olabilir ama ben siyahi arkadaşın yerinde olsam üzülürdüm.

  • semaforo de medianoche  (11.06.19 17:03:04 ~ 17:06:57)
Lisedeyken okul gezisi ile ayasofyaya gitmiştik. Tüm kızlar oradaki turistlerle (yakışıklı olanlarla) fotoğraf çektirmişti. Ki bunlar sarışındı, siyahi birini görseler demek izdiham olurdu.:)

Ben de kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum, hele de 6 yaşındaki çocuktan beklemem.
  • bokmuhendisi  (11.06.19 17:04:22)
az olan ilgi çeker mantığındayım.
siyahilere ırkçılık dünya üzerindeki en son yer türkiye olsa gerek.

  • jamswety  (11.06.19 17:08:09)
irkciliktan ziyade ilgi cekici oldugu icin diye dusunuyorum. tayland'da yasadigim surede ozellikle turistik olmayan bolgelerde insanlar yolda yururken durdurup fotograf cektirmek isterdi :)

  • try again fail again fail better  (11.06.19 17:08:43)
Hoş bişey değil bence çocuğa bunu açıklamak gerekirdi.

  • elorelia  (11.06.19 17:33:36)
siyahi arkadasin sizin tanimadiginiz ünlü biri olma ihtimali yoktuysa sirk maymunu muamelesi +1

  • pilav  (11.06.19 17:48:08)
Sene olmus 2019. Internet diye bir sey var. Acarsin telefonundan gosterirsin "evladim bak insanlar boyle,boyle ve boyle gorunmekte" diye anlatirsin olur biter. Gidip de foto cekilmek gorgusuzluk gibi olmus bence.
Ayrica ne alaka yani? Tanimadigim etmedigim biriyle sirf ten rengimi merak ettigi icin niye foto cekileyim?

  • nax  (11.06.19 17:56:26)
Abi siyahilere ırkçılık yapılmayan hatta pozitif ayrımcılık konusunda en hassas ülkelerden biri bizimkisi.

  • edaddy  (11.06.19 18:15:33)
gayet irkcilik ama bizim insanimizda bu tip kavramlarin oturmasi zaman aliyor.
"siyahilere ırkçılık dünya üzerindeki en son yer türkiye olsa gerek." <- bu da tamamen sacmalik.

  • hot potato  (11.06.19 18:19:22)
Üniversitede iken japon yaşlı bir çift fotoğraf çekinmişti benimle kadın ayrı sonra çift olarak falan. Kumral uzun saç yeşil göz farklı geldiydi muhtemelen. Yanlış anlayacak bir durum yok bence.

  • cizgilerebasancocuk  (11.06.19 18:20:41)
turkiye'de zenci irkciligi yok, vardir diyen zenci irkciligina hic denk gelmemistir. zenciler azinlikta falan olsaydi o da olurdu ama yok, olmayan birseyi var gibi gostermeye gerek de yok.

  • cooperr  (11.06.19 18:27:24)
irkcilik degil ama bizlerden farkli oldugu icin sanki dinozor gormus gibi sasirilmasi bence de cok hos degil

benim merka ettigim de, biz soluk benizliler afrikaya bir yere gitsek bize de uzayli gibi bakiyorlar midir? bana bu sekilde baksalar bile ben kendimi kotu hissetmem ama bir siyahi bizim memlekette nasil hissediyor cok merak ediyorum
  • exlibris  (11.06.19 19:06:02)
Irkcilikla uzaktan yakindan alakasi yok.
Irkcilik paranoyasi devrindeyiz.

  • stavro  (11.06.19 19:13:05)
Normal türk tipim var, sadece biraz beyaz tenliyim, Laos'da benimle fotoğraf çektirmek istemişlerdi. tanımadığım bi süür insanla sefim var :-P

  • euteamo  (11.06.19 19:13:09)
Bizim ülkede ırkçılık bilinmez ama etnik milliyetçiliğin veya mezhepçiliğin tillahı yapılır.

  • digits  (11.06.19 19:51:22)
birde çocukla babası inerken siyahi arkadaş "iyi günler" falan dedi. herhalde eleman kötü düşünmedi konu hakkında.

  • NightBringer  (11.06.19 21:59:31)
İspanya’da Çinli bir grup teyze benimle fotoğraf çektirmek istemişti. Değişik geliyor işte. Irkçı değil bence. Celebrity gibi hissetmiştim.

yadi.sk
  • Lim5  (12.06.19 05:12:58 ~ 05:16:05)