[]

Radyasyona maruz kalmış eşyalar neden radyasyon saçıyor?

Çernobil'deki itfaiyecilerin giysilerini düşününce aklıma geliyor. Yanlış söylüyorsam düzeltin fizik bilgim fen lisesi terk ama benim bildiğim kadarıyla etrafa gama ışınları saçılıyor, bu yüksek enerjili gama ışınları her şeyi delip geçiyor bu yüzden insanlar zarar görüyor ama ışımaya maruz kalan bu maddeler neden radyoaktif hale geliyor?

Benzer şekilde, grafit parçaları neden iyonize edici radyasyon saçıyor? Yani tamam çekirdekle temas ediyor ama bu radyoaktivite nasıl bulaşıyor anlamıyorum, mazur görün.

Biraz bakındım ama internette cevap bulamadım, Türkçe veya İngilizce kaynak atarsanız okuyabilirim.

Çok teşekkürler.

 
Yangin ile aciga cikan gaz ve dumana karisan radyoaktif partikuller dokundugu maddelere toz gibi yerlestigi icin


  • sttc  (11.06.19 01:13:23) 
Işınların kendisi bulaşıcı veya kalıcı değil, ışınlar etrafa saçılan mikroskopik ölçekte radyoaktif maddeden kaynaklanıyor. Maddenin çok küçük bir miktarının bulaşması radyasyon yaymaya başlaması için yeterli oluyor.


  • mikro patlama  (11.06.19 01:42:56) 
rad. çekirdek saçılıp yerleştiği için.
ben diziyi izlemedim.
grafit olayını bilmiyorum ama bir de lüminesans olayı var. radyoaktif ışımayı soğuran maddelerin, elektronları uyarıldığı için ışıma yapıyorlar. buradaki ışıma iyonize değil ama em. dalga.
  • Coma  (11.06.19 01:50:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.