Amerikan Dolarına Geçmek

Bolivya ekonomik kriz devaluasyondan sonra Amerikan dolarına geçmiş.

Peki biz neden bunu yaomıyoruz? usd'e geçince daha stabil kalmaz mı herşey.

konunun uzmani degilim ama oyle yapinca kur uzerinden para politikasi yapma sansin azaliyor. Neticede dusuk TL ihracat demek vs

  • hot potato  (10.06.19 21:10:57)
(bkz: tam dolarizasyon) senyoraj gelirlerini bir kenarda tutarsak, türkiye'de siyasi mekanizma uzun süre ellerinde bulunan piyasa yapıcı bir kozu kullanamayacaklardır. işin elbette en önemli noktalarından biri de toplumsal psikoloji. örnek vermek gerekirse; mhp'nin elinde türk bayrağı değil de amerikan bayrağıyla meydanlara indiğini düşün? zor değil mi? ama etkisi aynı bu örnekteki gibi olurdu. fakat asıl durumu gizleyerek vatandaşa anlatırsanız olur. örneğin Resmi euroizasyon, avrupa birliği ne geçen ülkelerin euroya geçmesi gibi. neyse aslında olan şu güney amerika'da dolara geçen ülkeler olduğu gibi avrupa kıtası da euroya geçti. yani para birimleri yok oluyor ve küçülüyor. ilerleyen yıllarda euro, dolar gibi bir para birimi kripto paralardan bazı özellikleri alıp, hem devletin gücünü hem de internetin gücünü arkasına alıp devam edecek gibi.

  • silver apple  (10.06.19 21:59:36)