Bu katılım bankası muabbeti nedir?

Bana cemaat vari şeyleri çağrıştırıyor. Mesela Ziraat Katılım bankası açılmış. Katılım muabbeti nedir?

faize kar payı diye isim takınca dine uygun olduğunu sanan tayfayı pohpohlamak için bunları kurdular.

üretim tesisi açacak halleri yok ya, bankacık kurdular.
  • babilbaligi  (10.06.19 09:54:11)
Faiz ve çesitli finansal entrumanlar haram oldugu icin ancak gunumuz sartlarinda banka ve bankacilik faliyetleri kacinilmaz oldugu icin katilim bankalari sektorun islami yonunu olusturuyor.

Fikih kurullari olur ve meseleleri islama uyacak sekle getirirler.(en azindan yapabildikleri kadar)
Mesela kar payi, mudarebe ortakligi vs.

Elestiri de alirlar bir ton.

Bir cok katilim bankasi var. Kuveyt turk, albaraka turk, turkiye finans bunlar bildigim kadariyle sadece katilim.

Bir de normal banka olup musluman musterilern gonlunu hos tutmak isteyenler var sanirim.
  • güneyli çocuk  (10.06.19 09:58:36)
-benim parayı haram işlerde kullanmıyonuz di mi?
+yok abi katılım bankasıyız biz
-ha iyi o zmn sakın almayın efes hissesi falan
+tamam hacı sen parayı at biz hallederiz
  • dedim dedim de kime dedim  (10.06.19 10:00:16 ~ 10:00:38)
ev almak istiyorsun diyelim.
normal banka sana diyor ki sana 100k borç verip 150k alırım 10 yılda.
katılım bankası diyor ki ben bu evi 100k'ya alırım, sana 150k'ya satarım. sen de bana 10 yılda peyderpey ödersin.
böylece faiz olmamış oluyor.
katılım bankaları ilk açıldığında bu işlemler ciddi ciddi yapılıyormuş, çünkü çok az müşterileri varmış. ama şu an çok müşterileri var ve hepsi için bu alıp satma mevzuları yalan dolan.
  • mg3929  (10.06.19 10:04:36)
lacivert yaklaşımları,takiyeler vesaireler...

  • natallica  (10.06.19 10:07:17)
Dinci kandırma tool'u.

Faiz yerine fiaz deyip aynı parayı satıyorlar işte.

Fiazı ben uydurdum.
  • himmet dayi  (10.06.19 10:15:06)
Kullanan akrabalar var.
Bunlar da faizle çalışıyor, aynı şey, ehi ehi diyorum. Orasını bilmeyiz bize faizsiz çalışıyoruz diyorlar günahları onların boynuna, diyorlar. Akıllarınca sorumluluğu bankaya yüklüyorlar.

  • prizmatik  (10.06.19 12:58:03)