[]

kedilere kuduz aşısı gerekli mi?

7 yaşında, evde yaşayan, sokağa hiç çıkmayan bir kedim var. Veteriner her defasında iç-dış parazit aşısıyla birlikte kuduz aşısı yapıyor. gerekli mdir? Kazıklanıyor muyum? :)
 
Kuduz yılda bir defa yapılıyor diye biliyorum. Kazıklanmayı geçtim kedinin sağlığı için sorun teşkil edebilir.


  • takıl yani takmıyo belli  (09.06.19 19:55:45) 
Parazit aşıları 3 ayda 1 kez yapılır. Kuduz ise yılda 1 kez yapılır. Paraziti yılda 1 kez yaptırıyorsanız her defasında kuduz da yapılması normal; ama parazitin yılda 1 kez yapılması anomal. 3 ayda 1 parazitle beraber kuduz yapılıyorsa da çok anormal.

Kuduz aşısı, evde beslenen kediler için yasal olarak yaptırılması zorunlu olan tek aşı. Veterinerin, kedinizin sizin ikametinize kayıtlı olduğu bir sistem kullanması gerekiyor. Yapılan her işlemin ve aşının da o sisteme işlenip kayıt altına alınması gerekiyor(Hatta hastalık durumunda veterinerin yazdığı reçete de oraya işlenecek; ama bu henüz tam oturmadı sanırım). Sistemdeki her evcil hayvanın da bir numarası oluyor, bizim kimlik numaralarımız gibi. Kedinin sisteme işlenmemiş olması veya kuduz aşısının işlenmemiş olması da problem. Veterinerinizle bu konuları konuşun. 3 ayda 1 kuduz aşısı yaparsa veya sistemle ilgili "kem küm, var ama kimse kullanmıyor, bakanlık umursamıyor." gibi şeyler söylerse acilen veterineri değiştirin.
  • siyah noktali film  (09.06.19 21:04:38) 
Tesekkurler parazit asilatini 6 ayda bir yaptiriyorum dolayisiyla kuduzu da oyle:(. Ben veterineri degistirip sisteme giris yaptirayim o zaman


  • vonnegutlady  (10.06.19 07:59:58) 
O veterinerin ağzına sıçmanız lazım, 6 ayda bir kuduz aşısı ne demek ya. Yanlış hatırlamıyorsam kuduz aşısının 3 yılda bir oda yasal zorunluluk nedeniyle yapılmasının yeterli olduğuna ilişkin taaa 1980'lerde American veterinerler birliğinin kararı bulunuyor.


  • FAtE  (10.06.19 09:19:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.