cemaatler nasıl para topluyor sorusu

bir araştırma yapıyorum. tr deki dini cemaatlerin vakıfları ve bankaları var. bu sistemi çok az biliyorum. torpil için gidip adamın vakfına bağış yapıyorsun yüklüce. bunu anlatırsanız sevinirm.

peki mesela bunun dışında kalan paralar var. bu paraları nasıl topluyorlar ve saklıyorlar ? cali carteli gibi depoları falan olduğunu sanmıyorum.

bana bu sistem nasıl işliyor o lazım. bir senaryo yazıyorum onun için gerek.

1- vakıf ve bankalar yolu ile toplanan para nasıl toplanıyor nasıl aklanıyor

2- bu vakıf ve bankalar üstünden gelmeyen rüşvet ve himmet paraları nasıl toplanıyor, muhasebe ediliyor ve korunuyor ? nasıl aklanıyor bu para ?

Yüklü miktarlardan emin değilim ancak gördüklerimi söyleyebilirim bunlar dernek statüsünde olduğu için makbuzla para toplayabiliyorlar.

  • bagcivan  (09.06.19 12:50:40)
bunu burada anlatacak adamı şafak operasyonuyla alırlar yalnız

  • vladimirdökümov  (09.06.19 14:02:09)
bildiğim bir grup, saçma sapan dergiler çıkarıp onları zenginlere "satıyordu". tabi herkesin fiyatı farklı.

  • nahtoderfahrung  (09.06.19 14:16:31)
hepsinin faturası oluyor. yardım makbuzu cart curt kesip aktarıyorlar.

  • mikahakkinen  (09.06.19 18:59:09)