[]

vefat durumunda yapılacak hukuki işlemler

Nüfusa bildirmek
Sulh hukuk mahkemesinden veraset ilamı
Vergi dairesine bildirmek

Benim bildiklerim bunlar fakat hiç yapmadım bu işlemleri daha önce, yapan var mı? Neler yapmamız gerekiyor? Vefat edenin eşi ve çocukları hayatta.

 
vefat nüfusa kayıtlı olduğu yer dışındaysa bir ay kadar beklemeniz gerekiyor kayıtlar düşsün diye. sonra notere gidip veraset ilamı çıkartılacak. sonrasında kayıtlı mal, mülk varsa gerekli işlemler yapılır. vefat edenin eşi yada çocukları işlem yapabilir. başka da bir şey yok.


  • scudman1  (06.06.19 14:45:32) 
üzerine olan hatları kapatın, meslek odasına kayıtlı ise kaydını sildirin.


  • damla sakızlı dondurma  (06.06.19 15:07:24) 
nüfusa bildirmeye gerek yok. eğer vefat hastanede gerçekleştiyse hemen sisteme giriyor.
veraset ilamı için en yakın notere gitmek yeter. mahkemeye gerek yok.
üzerine olan telefon vb. abonelikleri üzerinize almaya gerek yok.
  • sutlu nescafe  (06.06.19 20:56:47) 
zaten defin kağıdı alındı ise (hastaneden veya gasilhaneden) onlar nufusa bildiriyor. nufusa düşmesi 3-4 gunu bulabilir.

sulh hukuk mahkemesinden almanızı tavsiye ederim. hatta kararın aslını teslim alırken 10-15 tane fotokopi çektirip mahkeme katipliğinde aslının aynısıdır diye tastik ettirin. ileride çok işe yarar. her yer aslını istiyor çünkü.

rahmetlinin kredisi, kredi kartı var ise baştan onları kapatırın. ardından banka hesaplarını ve abonelikleri var ise onları. (maalesef bu işlemler için tüm mirasçıların gitmesi gerekiyor)

adına araç veya ev var ise, ya satacaksınız veya aranızda anlaşıp bir mirasçıya devredeceksiniz. bir mirasçıya devredecekseniz tüm mirasçılar notere gidip o kişiye muvafakatname verecek.

geride maaş alabilecek bir mirasçı var ise bir an önce sgk'ya başvursun. rahmetli vefat ettikten sonra sgk durumu iptal olduğundan başvuruya kadar olan süre için genel sağlık sigortası işler geride kalana eğer bir sosyal güvencesi yok ise.
  • delidir yakalayin  (06.06.19 22:05:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.