maaş/deri ceket oranı

Ayda 6k kazanan birinin 2.1k'ya çok acayip beğendiği bir deri ceketi alması şov mudur?

3 5 sene giyecekse değildir kaldı ki çok daha uzun süre dayanır kaliteli üretilmiş deri ceketler

  • Fodera  (06.06.19 00:47:08)
2007 yılında 600 liraya deri ceket almıştım ki yumuşak deriydi. sezon başında boyatır hala giyerim, tabi ki eskisi gibi şık durmuyor ama artık salaş mekanlarda dikkat çekebiliyor. şimdi baktım o zamanlar asgari ücret 650 700 arasıymış yani senin almak istediğinle eş değer diyebiliriz.

  • dirildimde geldim  (06.06.19 00:55:17 ~ 00:55:38)
Deri ceket sıkılgan biri değilseniz eğer çok uzun süre kullanılabilecek bir şey. Fp olarak değer öyleyse.

  • somethinginthewayshemoves  (06.06.19 01:05:15)
Gereksiz bence. Bir defalik yapiyorsa neyse de yilda birden fazlasi sacmalik ozellikle deri ceket gibi pek giyilmeyen iki kullanip sonra senelerce kenarda unutulan bir sey icin.

  • hot potato  (06.06.19 01:05:36)
en az 5 yıl giyilebilecek kalitede değilse içime otururdu benim. şahsen ben vermem ama verilir yani.

  • golgi aygıtı  (06.06.19 01:36:55)
Ben deri ceket, spor ayakkabi, canta (sirt cantasi ve klasik cizgilerde olan cantalar), iyi bir outdoor ayakkabi/mont, takim elbise gibi modasi gecmeyecek esyalarda yuksek fiyatlar verip kaliteli urunler alinmasina asla karsi degilim hatta ailemdeki hemen herkes de boyle yapiyor. Alinca uzun sure giyecegimi bildigim bir seye verilen paraya acikcasi acimiyorum. 100 liraya alip 2 sezon sonra derileri soyulmaya baslayacak bir monta para vereceginize 2000 liraya mont alip uzun yillar giyebilirsiniz ve ustunuzde kaliteli durur.

Kadin oldugum icin kendi giysilerimde illa marka olsun diye tutturmam, begendigimi alirim zira hem cok giysim var hem de birkac sezon sonra yeni de olsa bikip birine verme egiliminde oluyorum ama erkek arkadasima giysi alirken hep kaliteli ve marka giysiler tercih ediyoruz. Fiyatlari tabii ki diger magazalara gore yuksek ama hem bana oranla daha az alisveris yapiyor, hem cok temiz kullaniyor, hem de tarzini pek degistirmiyor. 6 yil once aldigimiz markali bir gomlegi hala jilet gibi dururken, loft'tan 60 liraya aldigimiz gomlegi 3 kere giydikten sonra rengi solmaya basladi.

Velhasil imkan varsa bazi urunlere yuksek fiyat vermek sizi uzmez, aksine gayet akillica bir secim olur. 2100 lira da deri bir mont icin absurd bir rakam degil bana kalirsa.
  • fraise  (06.06.19 02:42:32 ~ 03:08:43)
değil. kaliteli deri cekete para verilir. ilk aldığım deri ceketi bile(8 9 sene oldu sanırım) hala giyiyorum arada.

  • diyarbakir karpuzu  (06.06.19 03:08:05)
2014 yilinda 3k maas ile 550 tlye almistim.
Burusturup bagaja attigim oluyor, giydigimde kapi gibi. Alinir. Ama sanki bu urunun hakkı en fazla 1300 suan.

  • belki lazim olur  (06.06.19 03:20:16)
kimse kusura bakmasin ama fp bos adam mantigi. bir seyi ihtiyacin yoksa veya fiyati senin kazancina (normal harcamalarin ve kenara koyman bence %30-40'lik kismi da katarak) gore pahaliysa fp yuksekmis dusukmus anlamsiz. burada da mesela deri ceket %99 insanlarin alip giymedigi bir sey. hatta dolapta yer kaplayip toz biriktirecegine hic olmasin daha iyi.

fp mantigi ne kadar esya toplasam o kadar iyi varsayimiyla isliyor bence ki hesabini bilmeyen halkimiza daha cok para harcatmak icin marketing komplosu olarak uydurulmus olabilir.
  • hot potato  (06.06.19 07:31:50 ~ 16:47:43)
ne 3-5'inden bahsediyorsunuz?

2007'de aldigim deri ceketi hala giyerim. mansetleri sokuldu birazcik ama zaten salas bi tipim.

derinin eskisi makbuldur zaten...
  • yoggi  (06.06.19 10:07:47)
kişisel fikrimce; az ama kaliteli her türden eşya, çok ama dandik'den daha iyidir daha zengindir.

mayış/eşya arasındaki oran ise mayışına nazaran giderlerin ile alakalı biraz. mayşından sabit giderleri, aylık düzenli harcamalarını çıkartınca (elinde birikmişin yoksa tabii) ve eşyaya bu parayı verince kendini zora sokmuyorsan hiç sorun yok bence.
  • selam  (06.06.19 10:11:11)
Deri ceket alip sadece 1-2 kez giyenler mi varmis? Ben 5 yil once aldigim deri ceketimi her yere giyiyorum valla.

Bi kez boyattim, yeni gibi oldu.
Neyse, 2100 lira biraz pahali geldi ama, indirimde yakalama ya da baska magazalara bakma sansiniz var mi?
Gerci cok begendiyseniz, taksit vs oluyorsa, butce olarak sizi o anda zorlamayacaksa alabilirsiniz.
  • kuehles blondes  (06.06.19 10:12:07)
5 yil giyerim diyorsan hic gereksiz degil.
sanirim aldigim en pahali seylerden biri sirt cantasiydi 650 liraya, 13 senedir kullaniyorum

  • try again fail again fail better  (06.06.19 13:06:36)
Ne 3 5 senesi? Annemin 70lerde aldigi deri ceketi ben hala giyiyorum. Duzgun kullanilirsa boyle seyler evladiyeliktir. Ben olsam alirdim.

  • nax  (06.06.19 13:15:41)
Bir ayini veriyorsun 6k icin. Al gitsin o kadar begenmissin. Taksit falan da yaptirabilirsin. Ucuz muadilini alma bu arada hem mutlu olmazsin digerini istedigin icin hem ucuz mal montta, cekette kendini baya belli eder.

  • Flipsflops  (06.06.19 19:14:43)