Türkiye'deki Afganlar

Selam,

Sürekli haberlerde görmeye başladık, geçenlerde de ekşi'de birileri başlık açtı bununla ilgili. yanılmıyorsam bmmyk rakamlarına göre türkiye'de 170 bin afgan var (kaynak: www.unhcr.org). ama göç idaresinin rakamlarına göre geçen sene 100 bin afgan, bu sene ise şu tarihe kadar 50 bin dolaylarında afgan yakalanmış (kaynak: www.goc.gov.tr).

şimdi merak ettiğim şu: bu yakalananlar sınır dışı ediliyor mu edilmiyor mu tam olarak bilmiyoruz. süleyman soylu yarısının edildiğine dair bir şeyler gevelemişti, ama internette, özellikle de ekşi sözlük'te, polislerin kimlik kontrolü sonrası bu insanları kafalarına göre şehirlere yönlendirdiği söyleniyor. ezcümle, bunca insan hareketliliği içerisinde 170 bin rakamı bana biraz hayalci geliyor. sizce gerçek rakam nedir?

Çok fazlalar. Ucuz iş gücü olduklarından dokunmuyorlar. Sınırdışı falan hikaye suç işlemedikten sonra yolda belde rahat rahat geziyorlar.

  • mekhanik karpov  (05.06.19 14:16:03)
elbet gercek degil. dun bu yuzden cimer'e sikayet ettim.

muhtemelen rusvet, mafya, acik vs.. birseyler donuyor. cunku dun basvurudan once disislerinin sitesine girip,

afgan, pakistan, ozbekmis gibi vize prosedurumuze baktim. anca abd, shengnen vs.. varsa online vize ile girebiliyorsun. ama fatih, aksaray, taksim tarafinda degil shengen, abd vizesi, cebinde 20 lira bile olamayacak genc afgan, pakistanli kayniyor.

siz de cimer'e basvurun. ne kadar cok kisi olursa o kadar ciddiye alinir.
  • mayeskuel  (05.06.19 16:04:29)
Geçen yıl 260 bin kaçak yakalandi. 50 bini geri gönderildi. Bir o kadar da yakalanmayan var desek yanlış olmaz. Yılda neredeyse 500 bin kaçak ülkeye geliyor. Çoğunluğu irakli, Pakistanlı, Afgan. 5 ila 10 yıl içinde 10 milyon göçmen sahibi olacak Türkiye. Bu hızda ve bu niteliksizlikte göçmen Türkiye'de büyük kaos yaratacak, yaratıyor.

  • kamile necaset  (05.06.19 16:29:43)