Anne emeklilik hk.

Annem 08/2008 doneminde ssk baslangici var. E devletyen baktigimda 58 yas 7200 prim ya da 61 yas 5400 prim gunu olmasi gerliyor seklinde bir bilgi var.

Simdi 58 yasinda 7200 prim gunu dolmuyor ama 58 yasinda emekli plmasi icin kalan prim gunlerini biz odeyip emeklilik saglayabiliyor muyuz?

Babam vefat etti gecen sene, bundan dolayi erken emeklilik gibi bir hakki var mi?

Bunlarin disinda sigorta baslangicindan once 10 sene kadar kapicilik yapmislar, o donemde sigorta girisi olmamis hic bir sekilde yukardaki anlattigim durumlarda 61 yastan once emeklilik hakki yoksa bu durumla ilgili karsi tarafi ( kapicilik yaptigi yeri )zarara sokmayacak sekilde ssk baslagici gibi bir hak talebinde bulunabilir miyiz?

Mevcut durumda bu şartlardan daha erken emekli olamaz. 20 yıl geriye dönük sigorta başlangıcı olmaz. Bu yalnızca Mahkeme kararı ile olabilir. Ama o da olursa sadece başlangıcı değiştirir bir günden fazla gün kazanmazsınız ve cezasız olmaz. İşyeri ciddi sıkıntı yaşayabilir. Ama mahkeme kararıyla İlk giriş tarihi 8.9.99 ve öncesi bir tarih olursa 3600 günden emekli olabilme ihtimali olabilir.

Bir istisna olarak anneniz yurtdışında yaşamış ise (çalışmış olması şart değil) veya meslek lisesi stajı varsa mesaj atın daha detaylı cevap yazarım.

Annenizin çok büyük ihtimalle babanızdan dolayı maaş aldığını farzediyorum o yüzden o kısmı es geçtim. Almıyorsa, nasıl alabilir diye de mesaj atın.
  • nihayet  (05.06.19 00:45:10)
kalan prim günlerini ödemek gibi durum söz konusu değil.
mevcut durumda çalışamayacaksa, emeklilikten vazgeçip, toplu ödeme alabilirsiniz.

  • ayaklibalik  (05.06.19 02:16:34)