[]

Kedinin vajinasından kan gelmesi

merhaba, kedimin vajinasından kan geliyor iki gündür. sürekli o kısmı yalıyor ve çok sakin bir şekilde yatıyor kucağımda sadece. dün kakasını yapmadı ama çişini yapabilmişti bir kere. bugün ikisini de yapabildi... bazen sürekli miyavlıyor. tüylerinde de değişkenlik var.

öğrenmek için veterinere götürmem gerekiyor biliyorum ancak şu an için bu maddi güçte değilim ve çok çaresiz bir anımdayım. en azından götürmeden deneyebileceğim bir şeyler var mı onu öğrenme çabasındayım ancak hiçbir şey bulamadım internette.

sebebi ne olabilir, daha önce böyle bir şey yaşayan oldu mu?

 
Vajinadan kan geliyorsa ve kedi yakın zaman önce doğum yapmadıysa sebebi pyometra olabilir. Benim kedimin de başına geldi, oradan biliyorum. Pyometra kısırlaştırılmamış kedilerde rahmin irin ve kanla dolması neticesinde oluşuyor. Tedavi edilmezse ölümcül bir hastalık.

Özel bir klinikte iğneler ve ameliyat 1000 tl tutmuştu. İstanbul Üniversitesi'nde daha uygun bir fiyat verebilirler. Kedinizi muhakkak bir veterinere götürün.
  • gyroscope  (03.06.19 13:47:16) 
bizim kedimiz kisir ve sik sik bu problemi yasiyoruz. tas olusuyor böbreklerde. idrar yolu iltihabi da olabilir, hepsi birlikte de olabilir. ama tabii kesin cözüm icin veteriner sart. idrar tahlili yapilmali daha kötü bir durum olmamasi adina.

mamasini degistirip böbrek icin ve tas dökümüne iyi gelen mamaya gecmelisiniz. hills S/D mama bu anlamda cok cok iyi. mamasini kesin degistirin ama bu mamalar da ucuz degil ve sadece veterinerde satiliyorlar.
enfeksiyon varsa antibiyotik kullanimi gerekli. bol bol su icmeli hayvan ki bol bol cise ciksin.
bir de bu kendini tekrarlayan bir hastalik olabilir, beni kedimde öyle o nedenle her zaman özel mama kullanip takibini yapiyoruz.

ne yazik ki kedi bakimi ucuz bir sey degil. gerekirse kedinin sagligi icin birilerinden destek almayi deneyin cünkü bu sekilde kediye zarar verirsiniz.
  • kaputt  (03.06.19 15:12:15) 
Geç kalmayın lütfen. Acilen veterinere gitmelisiniz. @gyroscope'un dediği gibi pyometra(rahim iltihabı) olabilir. Pyometra çiftleşme sırasında enfeksiyon kapınca veya östrojenin fazla salgılanması sonucunda oluşabiliyor. Benim hiç çiftleşmemiş kedim 6-7 aylıkken yakalandı. Çok sık kızgınlığa giriyordu, muhtemelen östrojenden oldu. Önce şeffaf bir sıvı gelir vajinadan. Sonra sarımsı ve daha yoğun bir hal alır. Son aşaması kan gelmesidir. Maalesef ölümcül bir hastalık pyometra. Önce antibiyotik tedavisi denenir. Ama bu kesin çözüm değildir. Tekrarlayabilir veya antibiyotik tedavisine yanıt alınmayabilir. Benimki antibiyotiğe yanıt vermedi. Kesin çözüm rahmin ve yumurtalıkların alınmasıdır. Geç kaldıkça rahim ve yumurtalıklar etrafında damarsı yapılar oluşur. Bu yapıların oluşması ameliyatı da riskli hale getirir. Çünkü bu yapıların ameliyat esnasında zarar görme ihtimali vardır. Zarar görmesi demek kedinin çok kan kaybetmesi demektir ve kan kaybından ölüme götürebilir. Maalesef kedilerde kan nakli de çok riskli işlem. Çünkü genelde başka kedinin kanını kabul etmiyorlar ve nakil sırasında şoka girip ölüyorlar. Küçük bir şehirdeyseniz veteriner masrafları daha az tutar. Ben ameliyat+11 tane antibiyotik iğneye 230 tl ödedim, tabi bu 4 yıl önceydi. Şimdi yaptırsam(aşı fiyatlarındaki artışı baz alarak söylüyorum) maksimum 500 tl öderim.

İmkanlarınızı zorlayıp götürün lütfen. İnsaflı bir veteriner veya üniversitelerin veterinerlik fakülteleri daha uygun olur. Önce bir muayene ettirin, fiyat alın. Gerekirse yardım için duyuru veya başlık açarsınız. Çevrenizdekilerden yardım isterseniz. Herkes 5-10 tl bile verse gerekli para birikir bence. Ben de şu an biraz sıkışık bir dönemdeyim. Ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım maddi konuda. Bu süreçten geçtiğim için sizi çok iyi anlayabiliyorum. Lütfen acilen veterinere götürün. Evde yapabileceğiniz hiçbir şey yok maalesef. Çok geçmiş olsun.
  • siyah noktali film  (03.06.19 17:41:39) 
Eğer istanbulda ikamet ediyorsanız üsküdar belediyesinin ücretsiz veterineri var. Bi araştırın derim.


  • lapris  (04.06.19 00:11:52) 
hiç zamaan kaybetmeyin ve götürün. sonra çok çok pişman olursunuz


  • oscar  (04.06.19 08:59:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.