Klozetin kapağı açık mı kapalı mı bırakılır

Tuvaletten çıktıktan sonra klozetin (alafranga) kapağı açık mı bırakılmalı yoksa kapalı mı bırakılmalıdır? Bu bir görgü kuralı mıdır? Bence havalanması için açık bırakmak lazım ama arkadaş ısrarla kapalı bırakmak lazım diyor.

Not: Yapılan tuvalete göre belirtirseniz iyi olur. Büyük abdest/kapalı gibi.

Her şekilde kapalı. Mikropların bulaşmasını önlemek için.

  • hatun  (02.06.19 01:46:43)
@hatun açık olmasıyla mikrop bulaşması arasındaki ilişkiyi açıklayabilir misin?

  • diffarentiationation  (02.06.19 01:48:45)
@hatun

Klozet fırçasını napıcaz o zaman her zaman açık?
  • Kahir ekseriyet  (02.06.19 01:51:53)
  • hatun  (02.06.19 01:52:46)
Kapali bence ya. Elini yikamaya, aynaya bakmaya vs giren neden tuvalet deligini gorsun ki?

Edit: @hatun un linki +1
  • somethinginthewayshemoves  (02.06.19 01:53:37 ~ 01:55:42)
Linkte sifon çekildiği anda kapalı olması gerektiğini savunuyor. Sonrasında açık olmasıyla alakası yok.

Yapılan tuvaletten bağımsız olarak bence de açık bırakılmalı.
  • 038576  (02.06.19 01:56:39)
kapalı bırakılmalı çünkü klozetin içinde yılan felan olursa açıkken dışarı kaçabilir. sıçarken götü ısırmasından iyidir yani.

  • dismainpula  (02.06.19 01:58:04)
@dismainpula

Açık bırakalım da çıkacaksa biz klozetin üstündeyken çıkmasın öyleyse:)
  • Kahir ekseriyet  (02.06.19 01:59:42)
Sadece sifonla alakalı değil aslında. Yıllar önce konuyla ilgili bir yazı okumuştum fakat şu an bulmam mümkün değil. Dilini bile hatırlamıyorum açıkçası.

  • hatun  (02.06.19 02:01:40)
Kapali.
Neyi havalandiriyorsun ki acik birakasin? Aksine... pisligini yaptigin ve idrarini sicrattigin yuzeylere temas eden su buharlasip banyodaki havaya karisacak... belki de gidip lavabonun yanindaki taragina, disfircana konacak. Dusunmesi bile mide bulandirici.

  • nax  (02.06.19 02:02:53)
kapalı olmalı çünkü mikroplar hava ile karışıyor, özellikle de duş aldığınız zaman.

  • candide  (02.06.19 02:16:18)
asıl sifona basılmadan önce kapatmak lazım. en büyük türbülans suyla geliyor.

  • sttc  (02.06.19 03:07:58)
Açıktı. Kedi olunca mecburen kapalı sürüyor duruyor artık.

  • baal  (02.06.19 05:25:10)
kapatılacak bir kapak yaptıklarına göre kapatılsın diye yapmışlardır. kapatılmayacak olsaydı kaka yaparken üstüne oturduğumuz, ayakta işerken kaldırdığımız o halka gibi kısmını yaparlardı sadece, kapak olmazdı. klozet de hep açık dururdu.

demek ki kapatılması lazım ki bir kapak var.
  • kibritsuyu  (02.06.19 07:48:45)
kapalı olmasının hiç bir oneminin olmadıgını dusunuyorum. hayatımda bir tane bile klozet kapagını kapatmadan sifon cekti diye hastalanan insan gormedim. diger taraftan umumi tuvalletten hepatit kapan insanları konu alan haberleri cok duydum.

  • s0phiesw0rld  (02.06.19 13:02:10)
  • dismainpula  (02.06.19 13:43:22)
Kapalı tabiki

  • all girls dream  (02.06.19 14:00:19)
Ben de bu tarz bi soru soracaktım insanlar genelde nasıl bırakıyor diye ki iyi oldu bunu gördüğüm.

Kesinlikle kapalı bence. Sifondan bağımsız şekilde tuvaletin içindeki mikroplar havaya saçılıp etrafa bulaşabilir. Ayrıca kapalı olması estetik açıdan çok daha uygun. Bi de kapalı olması gerekmese kapak koymazlardı +1

Ben gittiğim misafirliklerde açıksa bile kapatarak çıkıyorum tuvaletten. Ha umumi tuvaletlerde ellemiyorum tabi..
  • nundu  (02.06.19 14:18:58)