lgs 2019 fen bilgisi tartışmalı soru

fen bilgisi uzmanları. bırakın öğrencileri, öğretmenleri de ikiye bölen bir soru hakkında sizin de fikrinizi almak istiyorum. özellikle sorunun öncüllerine ve soru köküne dikkat ederek cevap verirseniz sevinirim. (a işaretlenmiş ama onu dikkate almayın, şüpheli şık o değil).

soru: eksiup.com

B şıkkı bence. Basit düşünmek lazım.

  • giovanne  (02.06.19 00:13:43)
sorulan soru: "boyanın düzgün dağılmasının sebebi"

çok da basit düşünmeyin. konu ile ilgili akademik bilgisi olanlardan sebebiyle birlikte cevap bekliyorum özellikle.
  • kibritsuyu  (02.06.19 00:15:30 ~ 00:16:05)
Fizik alanında doktora yapıyorum :) zaten detaya insek soru baştan sona yanlış yazılmış. Arada kalacak ne var onu anlamadım. Biraz bahseder misin?

  • giovanne  (02.06.19 00:21:32)
direk b işte ya, herşeyi böyle tartışacaksak işin içinden çıkamayız. Fizik profu getirirsen aykırılık olsun diye bir şeyler bulur tabi. Ama çok basit temel fizik bilgisi olan tatava yapmadan basar geçer

  • freedonia  (02.06.19 00:23:19)
Öğretmenler tam olarak nasıl bölündü anlamadım. Bir tane bariz cevap var.(b şıkkı). Aksini düşünen nasıl bir tez öne sürerek farklı şıkkın doğru cevap olabileceğinden bahisle bölünüyor?

  • adwokat  (02.06.19 00:23:48)
çünkü doğru cevap c arkadaşlar.

  • kibritsuyu  (02.06.19 00:24:16)
Wowww ters köşe diye ben buna derim. Açıklaması ney peki?

  • adwokat  (02.06.19 00:26:47)
C olabilmesi için daha fazla veri gerekir bence.

  • giovanne  (02.06.19 00:27:22)
sorulan soru: "boyanın düzgün dağılmasının sebebi"

evet, zıt yüklerin birbirini çekiyor olması, boyanın yüzeye yapışmasının sebebi, ama homojen dağılmasının sebebi o değil.

niye?

ilk denemede yüzey (-) yüklü, tanecikler nötr iken de yüzey boya taneciklerini çeker.
ikinci denemede yüzey (-), tanecikler (+) yüklü iken de yüzey tanecikleri çeker, daha fazla çeker. ama taneciklerin düzgün dağılmasının sebebi, boya taneciklerinin tabancadan çıktığı anda aynı yüklü olduklarından birbirlerini iterek dağılmaları.

yani cevap c.
  • kibritsuyu  (02.06.19 00:29:24 ~ 00:33:06)
C ise soru yanlış, c olması için ilk denemede boyanın düzgün olmamasının sebebini sorması lazımdı

  • freedonia  (02.06.19 00:31:43)
siz sadece yüzey ile tanecikler arasındaki ilişkiyi düşünüyorsunuz. herkesin yaptığı hata da bu zaten.

asıl mesele yeğen, ikinci denemede tabancadan çıkan boya taneciklerinin kendi aralarındaki etkileşimi.
  • kibritsuyu  (02.06.19 00:34:59)
Aslında açıklamayı okuyunca C şıkkı çok mantıklı geldi. Bu soruyu bu şekilde düşünerek cevap veren gençlere helal olsun.

  • adwokat  (02.06.19 00:36:19)
Oglumda bugün lgs ye girdi ve sorunuzu görünce baktim oglumda b şıkkını isaretlemis. Ogretmenimizin gönderdiği cevap anahtarindada b şıkkı yazıyor.

  • brnbrs  (02.06.19 00:40:41)
onu düşünecek kişi direk mit'de başlar zaten, trde ne sürünecek. Artı soru art niyetli, tamamen çeldirici olması için kurgulanmış. fetöcülerin sorduğu soru bu kadar olur, femin başarısının sırrı o zaten, en iyi sınıflarına en çeldirici soruları verdiler yılarca

  • freedonia  (02.06.19 00:45:08)
Cevap hiçbir şartta c olamaz. D ya da en olmadı b olabilir ama c olamaz.

Düzeltme: Pardon, soruyu yanlış okumuşum, cevap b.
  • hatun  (02.06.19 01:13:45 ~ 01:16:11)
Kibritsuyu'nun kurduğu mantıkla ilk negatif yüklemelerde de itmeler olacaktır ve ikinci durumda da boya homojen dağılmayacaktır. Öyle bir mantık olamaz yani.

  • hatun  (02.06.19 01:35:44)
arkadaşlar bu benim mantığım değil, elektrostatik toz boya mantığı. milli eğitim bakanlığı'nın kazanımı da bu şekilde.

"ilk negatif yüklemelerde de itmeler olacaktır" ne demek? ilk denemede yükleme falan yok, tanecikler nötr.

bakın bu metin, elektrostatik toz boya yapan bir işletmenin "elektrostatik toz boya nedir" başlıklı yazısından:

"-Boya zerrecikleri; zıt kutuplar birbirini çeker prensiplerine göre parça üzerine çekilirler. Ancak kendi aralarında aynı kutupta olduklarından birbirlerini iterek homojen dağılımı sağlarlar.Böylece akıntı ve damlama ihtimalini yok denecek düzeye indirirler."

şimdi kaynağını bulamayacağım ama meb kazanımlarında da bu bilgi mevcut.

edit: aha onu da buldum: eksiup.com

tartışma da bu zaten.
  • kibritsuyu  (02.06.19 01:50:11 ~ 07:53:21)
Cevap C olarak açıklandı.

www.meb.gov.tr
  • kibritsuyu  (02.06.19 14:35:34)
Soru da yanıt da hatalı değil; aynı kutuplar birbirini iterler böylece düzgün dağılım olur( itersen dağılma , çekersen yaklaşma olur, Türkçe anlaşılır ifadeyle ). Bu soru okuduğunu anlama, yorumlama, uzaysal algı ve muhakeme açısından sınavın en belirleyici sorusudur,öğrenciyi sınıflandırma açısından amacına uygundur. İlgilenenler MEB resmi internet sayfasında Mayıs 2019 LGS örnek sorularına bakabilirler (Fen bilimleri 8. Soru). Sorunun yanıtı orada.

  • ikinoktadandogrugecer  (06.06.19 15:41:46)