sabah dişlerinizi kahvaltıdan önce mi fırçalıyorsunuz sonra mı?

bende kalkar kalkmaz fırçalama dürtüsü oluyor
sizde nasıl?

sonra.

  • mikahakkinen  (31.05.19 08:49:20)
Kahvaltı yapmadığım için önce.

  • reyals  (31.05.19 08:54:02)
önce. sabah ilk iş diş fırçalarım.

  • der meister  (31.05.19 08:55:32 ~ 08:56:04)
Kalkar kalma yuzumu yıkadiktan hemen sonra

Temiz agizla gune baslamak gibisi yok

Gece boyunca agizda bakteri biriktigi icin once fircalamak daha mantikli
  • exlibris  (31.05.19 09:01:36)
Ek

Yumurta gibi kokan bir sey yesiysem kahvaltidan aonra da bir kez daha fircalarim
  • exlibris  (31.05.19 09:02:30)
evden çıkmadan önce yani kahvaltıdan önce.

  • dedim ben sana  (31.05.19 09:06:56)
yüzümü yıkadıktan sonra

  • füt  (31.05.19 09:11:46)
Sonra.

  • battal gemalmaz  (31.05.19 09:45:32)
kahvaltıdan sonra

  • alaimisema  (31.05.19 09:46:35)
kahvaltıdan önce neden fırçalayayım ki hemen yemek yiyeceksem

  • bir soru sorcam  (31.05.19 09:57:54)
ben ikisini de yapıyorum. sabah nefesi denen şey çok rahatsız ediyor öncelikle ondan dolayı nefes temizlemek amacıyla diş fırçalayıp gargara yapıyorum daha sonra da kahvaltı sonrası dişlerim üstünde tabaka var hissinden kurtulamıyorum eğer fırçalamazsam.

  • isvicre rakisi  (31.05.19 10:23:49)
kalkar kalkmaz fırçalıyorum, kahvaltıdan sonra rahatsız hissediyorsam yine fırçalıyorum

  • ilkot  (31.05.19 10:28:06)
İş günü hem öncesinde hem sonrasında fırçalıyorum çünkü evde kahvaltı yapmıyorum. Hafta sonu öncesinde fırçalama gereği duymuyorum genelde.

  • pike  (31.05.19 10:37:16)
Sabah uyandığım gibi elimi yüzümü yıkar dişimi fırçalarım, kahvaltıdan sonra ağzımı çalkalarım

  • cemallamec  (31.05.19 10:47:42)
önce fırçalamak size kalmış fakat sonrasında muhakkak fırçalayın ki diş sağlığınız için bir şey yapmış olun.

genelde sonra fırçalıyorum, bazen kahvaltı yapmıyorum.
  • bir ileti paylastim  (31.05.19 10:58:39)
Sonra. Önce fırçalamanın hata olduğunu düşünüyorum. Çünkü sonra da fırçalamak gerekecek. Diş fırçalamanın amacı dişin arasına giren yemek kalıntılarını ve diş yüzeyinde kalan bakterileri çıkarmak. Zaten diş macunlarının üzerinde de günde 3 kereden fazla fırçalamamanız önerilir gibi ibareler bulunur. Ek olarak yatmadan hemen önce diş fırçalanırsa, sabah kalktığında diş fırçalamaya da gerek kalmaz. Macun zaten dişi ferah aromasından dolayı temizleyen bir şey değil. Hatta çoğu oldukça zararlı.

  • windowsguvenlikduvari  (31.05.19 11:12:29 ~ 11:13:07)
hem önce hem sonra

  • adivar  (31.05.19 11:40:17)
uyandıktan sonra da, kahvaltıdan sonra da fırçalıyorum.

  • iamnotarobot  (31.05.19 13:19:23)
önce suyla çalkalar kahvaltıdan sonra fırçalarım.

  • for day to break  (31.05.19 13:47:43)
konunun uzmanı değilim ama benim kahvaltıdan önce fırçalamamın nedeni konu hakkında internette okuduklarımdı. tabii ki onların da güvenilirliğini ölçemem ama farklı kaynaklarda okudum aynı şeyi.

özetle şunu diyor: uyurken daha az tükürük salgıladığımız için plaklar daha hızlı oluşacak ortamı bulur. biz uyurken de ağzımızdaki bakteriler, efendime söyleyeyim itler serseriler ağzımızın içine etmeye devam ediyor. bu yüzden uyanır uyanmaz fırçalayınca ağza tekrar reset atmış, ağzımızı temizlemiş oluyoruz. ha sonra kahvaltı yapıyor, 1-2 öğün daha yiyor ve geceye kadar öyle devam ediyoruz ama gün içinde salgılar da daha aktif olduğu için sanırım nispeten etkili bir şekilde mücadele edebiliyorlar dıj güçlere karşı.

yatmadan önce bi' kere daha vuruyoruz fırçayı, hooop yine temiz. kendi adıma ben "yatmadan önce son iş, uyandıktan sonra ilk iş" yöntemini etkili buluyorum. faydasını gördüm. çok daha temiz, güzel, kokusuz, misler gibi hissettiriyor.

dediğim gibi hangisi doğrudur bilemem, sadece mantığını paylaşıyorum. "yedikten sonra fırçalayın" diyenlerin de kendince argümanları var elbette ama "yemeden önce fırçalamanın anlamı ne ki" de denmesin yani. gece boyunca lağıma dönüyor ağız, ben o pis haliyle ağzıma yemek sokma fikrinden tiksiniyorum mesela.
  • der meister  (31.05.19 15:01:53)