kitaplarda satır sonlarındaki tireler nasıl konuyor?

bu kitapları hangi programda yazıyorlar bilmiyorum ama heceleri anlayıp ona göre otomatik koyan bir yazılım olduğunu sanmıyorum. editör filan tek tek koyuyor desem saçma geldi bana, öyle bişey olacağını sanmıyorum. yazar koyuyor desem bu da pek mümkün değil gibi geliyor bana. en azından bu tirelerde bir hatayla karşılaştığımı nerdeyse hatırlamıyorum, öyle olsa illa ki bir şekilde hata filan aklımda kalırdı diye düşünüyorum. işin aslı nedir?

program koyuyor zaten :d? microsoft word?

  • dismainpula  (30.05.19 21:04:23)
ben niye görmedim ya hiç word'de ahah. ve niye yaygın değil kullanımı. ama heceleri farklı dillerde nasıl algıladığını merak ettim. neyse quarkxpress'i de öğrenmiş oldum.

  • tepedeki psychedelic adam  (30.05.19 21:20:40 ~ 21:23:43)
Word de koyabiliyor evet :)
indesign da kullanılır.

  • kobuzchu kiz  (30.05.19 21:22:54)
Adobe indesign'da dile göre tireleme yapıyor. hyphenate ayarı filan var.

Türkçe seçersen Türkçe dil bilgisine, Svahilice seçersen Svahilice dil bilgisine göre tireler.
  • efreet sultan  (30.05.19 21:54:42)
metin ve tasarım uygulamalarının hepsi koylar. quark, word, indesign...
hele ki indesign süperdir kolay kolay hata yapmaz. tireli yap dersen tireli, tiresiz dersen tiresiz akıtır yazıyı. ama tireli çirkin gözüktüğü için dergilerde vs kullanılmaz.

editör değil redaktör, eğer tireli metin varsa tüm incelemelrinin yanı sıra tireler doğru olmuş mu diye ayrıca kontrolünü de sağlar. gerekirse tireyi atar ya da koyar.
  • elestirman  (30.05.19 22:39:53)