[]

hayattan çıkardığınız en önemli ders

nedir?
 
zarar gelmez diye düşündüğüm arkadaşlarıma güvenmek, bir de açık sözlü olmak.


 • geçerkenugradım  (29.05.19 22:27:30) 
Acele etmemek gerektiği. Sakin bi şekilde beklemek gerektiği. Geriye çekilip olanları izleyip öyle yorumlamak gerektiği. Bi anlık öfkeyle hareket etmemek gerektiği.


 • (s)AINT  (29.05.19 22:35:20) 
Kendi başında durmadigin hicbir ise girmemej


 • seyyar satıcı  (29.05.19 22:37:25) 
Öncelik sırasıyla

-Bugünü yaşa
-Yarın için tedbir al
-Doğmak, çocuğunun isteği değili senin tercihindi. Ona iyi bir gelecek hazırlamakla mükellefsin.
 • Mirket  (29.05.19 22:52:56) 
"Hiçbir köle efendisine yeterince yaranamaz ve tarih boyunca da asla yaranamamıştır. Köleliğe bir başladınız mı her zaman "daha fazlası" istenir" Emre Kongar'dan duymuştum ilk defa. Telefona da kaydettim, günde bir kere okurum.

Köle efendi düzlemini biraz açarsak: atıyorum birine iyilik yapıyorsun, kendinden fedakarlık, ödün vererek 10x lik iyilik ya da yardım yaptın, ama karşı taraf bunu x kadarlık algılıyor. Atıyorum İngiltere'ye gittin, gelirken bir sevdiğine hediye alıyorsun, 200-300 yıllık babadan oğula şemsiyeci dünyaca ünlü şemsiye dükkanından şemsiye alıp hediye ediyorsun, kaliteli, pahalı, evladiyelik. Karşı taraf diyorki içinden "getire getire şemsiye mi getirmiş ya burda daha kalitelisini, ucuzunu bulurduk bunun" Sen 10x lik bir iyilik yaptın, karşı tarafın gözünde bu x kadar. Yani sürekli karşıdakini, çevrendeki memnun etmek için yaşanmaz, yaşanmamalı.
 • speedy  (29.05.19 23:12:29) 
yaşadığımız acımasız dünyada güçlü,sevgi dolu bir aileye sahip olmanın önemi.


 • hap var ot var  (29.05.19 23:24:27) 
Öyle ya da böyle zamanın geçtiği. Yani o aşırı sıkıcı toplantı da geçecek, o ölüm kaybının acısı da hafifleyecek, o hocanın rencide edişinin verdiği utanma da geçecek; çünkü doğada her şey devinim halinde ve bizim bütün bunları sürekli canlı tutmamız için özel uğraşmamız lazım.
Belki bir ay, belki iki yıl; ama geçecek. Çok basit gelecek ama "beş sene sonra bunların önemi kalmayacak" diye düşününce rahatlıyorum genelde. Biraz da bundan beş sene sonrasının da olduğunun bilincinde olmak. Hayat o rencide olduğun anda bitmiyor. Hatta kendi içine odaklanmazsan aslında insanların o kadar da seninle ilgilenmediklerini fark ediyorsun, o da güzel oluyor.

Peki bu nasıl başladı? Özel eğitimde çalışırken benimle uzaktan yakından alakası olmayan bir sürü çocuğu derse alıyordum. İlk birkaç ay sıkıntıdan ve şartlara olan öfkeden zaman geçmiyordu. Bildiğin saniye saydığımı bilirim içimden (çünkü ağır mr, konuşamayan çocuğa ben nasıl verimli olabilirim?).
Sonradan o ders saati boyunca hayvanlar gibi sıkılsam da zamanın geçtiğini fark ettim, azıcık bile olsa özgür olacağımı, en az bir hafta rahat hissedeceğimi düşündüm ve artık sadece geçen zamana odaklanmaya başladım falan filan.
Gece gece ne yazdım be. Dolmuşsam demek ki.
 • mor bembombom  (29.05.19 23:26:12) 
@mor+1
Her şeyin geçip gittiği. O yüzden canını sıkmaya değmiyor çoğu şey.

 • j r r tolkien hayrani  (30.05.19 00:15:09) 
Bazı durumlarda o yolun sonunun nasıl olacağı az çok gözümüze sokuluyor aslında, onları görmezden gelmeyip ona göre davranmak gerekebiliyor. Uygulaması zor ama en önemli derslerden biri bu sanırım benim için.


 • aquarium  (30.05.19 00:23:02) 
Dışarıdan çok iyi niyetli gibi görünen insanlara temkinli yaklaşmak gerektiğini öğrendim. İş arkadaşları ile samimi olmanın iyi bir şey olmadığını da ekleyebilirim. Son olarak da ailemin kıymetini bilmeyi geç de olsa öğrendim.


 • playing star again  (30.05.19 00:54:35) 
hayattan ders cikarmiyorum. insan kendisinden nasil ders cikarabilir ki?


 • Leonardo~Da~Vinci  (30.05.19 00:57:08) 
hayatta (kimseye zarar vermeyen) çok istediğin şeyleri insanları önemsemeden yap , bir gün öleceksin


 • hopp  (30.05.19 01:33:35) 
Israr etmeyeceksin arkadaş..Israr..


 • somon sosu  (30.05.19 02:19:34) 
Az konus, mumkunse hic !


 • tunaktunaktun  (30.05.19 03:44:32) 
Abi ile asla iş yapma!


 • solo  (30.05.19 08:35:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.