Sizce ödemeyi nasıl yapayım?

Merhaba ekonomist arkadaşlarım,

Cuma gününe kadar karar vermem gereken bir konu var. Kenarda 2.000 dolar gibi bir param var. Bir yere ödeme yapmam gerekiyor. Ödeme seçenekleri şu şekilde.

1- Eylül ayında başlamak üzere 10 ay taksitle indirimsiz toplam 12.638 TL.

2- Mayıs Haziran ayı başında başlamak üzere %8 indirimli 10 ay taksitle toplam 11.627 TL

3- Cuma gününe kadar kredi kartı ile %8 indirimli 6 taksitle toplam 11.627 TL (Kredi kartı limiti ancak yarısına kadar yettiği için limiti arttırmak için bankaya yarısını yatırmam gerekiyor sanırım.)

4- Cuma gününe kadar peşin ödeme ile %8 + %6 indirimli 10.928 TL

İndirimsiz tutar ile indirimsiz tutar arasında 1.710 TL gibi bir fark var. Sizce doları bozdurayım 1.710 TL benim kârım mı olur, yoksa -Türkiye'nin hâli malum- dolar alır başını gider, 1.710TL dolar artışının yanında hiç birşey kalır mı acaba?

Siz olsanı ödemeyi hangi seçenekle yapardınız?

Borç için kullanmazsan doları bozdurup harcamayacaksan 1. Seçeneği seç. Doları zaten bozdurup vadeliye koysan 1 yılda faizi buradaki fiyat artışından fazla olacak. Dolarda tutarsan yüzde on artması gayet olası. Eylülde başlat 10 taksit yap. Enflasyonun faizin bu kadar yüksek olduğu ülkede peşin borç ödemek enayilik.

  • mg3929  (29.05.19 21:05:17)
Seçenek 2

  • seyyar satıcı  (29.05.19 21:17:54)

  • sekerse tehlike  (29.05.19 22:27:38)

  • iwasbornonamountainside  (29.05.19 22:31:10)
Peki, neden 2. seçenek veya 1. seçenek?

  • Barbaros59  (29.05.19 23:35:32)
1710tl'yi fikslemesi için doların eylül ayına kadar 85 kuruş artması gerekiyor.

senin bu işten karlı çıkabilmen için aldığın riski de göze alırsak (çünkü azalabilir de) en az 1.5tl artması gerekir. yani 7.5 filan olması gerekiyor.

yani özetle senin sorduğun soru dolar eylülde 7.5 tl olur mu?

cevap şu videodan gelsin,

www.youtube.com

o yüzden bence 2, risk almaya değmez.
  • aziz dostum jack  (29.05.19 23:40:00 ~ 23:40:20)
@aziz dostum jack Aslında tam olarak öyle değil. Çünkü 4. seçeneği seçmezsem belki doları bozdurmama gerek kalmayabilir. O zaman aylığımdan kesinti yaparak ödeyebilirim.

Diğer taraftan, doları bozdurup ödersem ödemem kalmayacağı için yine aylığımdan keserek her ay bir miktar dolar alabilirim.
  • Barbaros59  (29.05.19 23:45:53)