70bin tl yatirim ve degerlendirme tavsiyesi?

arkadaslar selam.
kisa vadede ihtiyacim olmayan 70bin tl para mevcut.
yatirim ile ilgili;
-$ al/sat yapmak. gundem ve sartlar malum. dalgalanmadan kãr etmek.

-gram altin al/sat.
bu iki islemi farkli periyotlarda daha az miktarlar ile yaptim.

-32 gunluk vadeli $ hesabi.
aylik getiri ortalama bin tl civari. risk yok.
subeye gidip yapinca temsilci, mobil subeye kiyasla daha yuksek oran verebiliyor bu gibi durumlarda.

(forex, borsa, lot, kagit, temettu vs anlamiyorum.)

ekonomist olmaniz gerekmez.
yerimde olsaniz bu tutari nasil, ne sekilde ve hangi yontemle degerlendirirdiniz?

4 ay sonra 250-300bin bandinda yine bu islemler vasitasi ile tl yi degerlendirmeyi dusunuyorum.
7/24 guncel rakamlari takip etmeye zamanim mevcut.
degerli gorus ve yorumlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Banka faizi ile değerlendirirdim (evet memur çocuğuyum)

  • paramolacak  (25.05.19 19:09:45)
70.000tl USD vadeli hesapta kur artışından bağımsız 1000tl getirmez bir ayda, hesap yanlış olmalı

  • schwannoma  (25.05.19 19:14:27)
@paramolacak
estagfurullah dostum. rahmetli babam isci emeklisi.
bende su an corlu da bi otomativ fabrikasinda siradan bir bant iscisiyim.
  • portakal agacindaki vitamin  (25.05.19 19:16:23)
merhaba. ing tl hesabını turuncu hesap olarak google dan arayıp internet üzerinden açarsanız + aylık 750 tl o karttan harcarsanız gecelik %23.5 tl mevduata faiz veriyor.eğer dolar alıp satmayı düşünüyorum derseniz makaslar ( al - sat ) arası çok açık. yine de iki hafta önce sabah 9 da 5.98 iken saat 11 de ingilterenin açılmasıyla 6.12 yaptı. şimdi s400ler gündemde buna benzer +2 lik gün içi çıkış yaşanabilecek bi gün yasanabilir. mesela gözünüzü karartır bloombergte yazan rakam 598 iken 599 dan bankadan alıp aynı gün 610 dan satıp, gecelik tl faizde bekletip (15 gün tl faiz işlediğini düşünün) tekrar dün (cuma) 604 ten geri alabilirdiniz.

geçen hafta yeni kanunla beraber her döviz alışınızda 0.001 devlete komisyon veriyorsunuz. satarken vermiyorsunuz. yani her 1000 tl satıp, dolar alışınızda 1 tl devlete veriyorsunuz. 70 bin tl alırken 70 lira yani.

yine ing bankın dolar faiz getirisi gecelik banka kesintisi hariç %3. misal 33 bin dolarınız var 2.7 dolar verir gecelik onunda kesintisi oluyo 2.5 dolar alırsınız.

dalgalanmayı izlemek isterseniz cep telefonunuza forex applikasyonunu kurun. alarmlar olusturun. 6.20 den büyükse çal, 6.12 den küçükse çal gibi. istediginiz sayıda, sıklıkta 6.1240, 6.1260, 6.1280, 6.1300... çift basamaklı daha mantıklı böyle yükseltin, düşürün. bilgisayardan online chartı izlemek için tradingview sitesine girin. yeşilleri kırmızıları izleyin, 4 saatlik yönleri okumaya calışın. haziran 12 merkez bankası faiz kararı var, s400 mevzusu duruyor, secim ertesi piyasa tepkisi ne olacak bunlar muamma. açıkçası 70bin tl yi 4 ay sonra 250-300 bandına getirebileceğinizi sanmıyorum ama bol kazançlar.
  • libertine  (25.05.19 19:41:50)
@libert
degerli ustadim, kiymetli bilgini ve yorumlarini paylasman sebebiyle sana cok tesekkur ederim.
250-300 bin bi ev satisindan gelecek olan rakam. yani 70bin plani degil.

yazdiklarini ancak bunun egitimini almis bir profesyonel yapabilir.
benim ne egitimim ne de kit aklim basmaz.
tekrar tesekkurler.
en azindan bu yazdiklarini diger insanlar gorup planlama yapar diye sevindim.
saol ol var ol dostum.
  • portakal agacindaki vitamin  (25.05.19 19:50:45)
ne demek umarım işinize yarar. ing reklamı yapmış gibi olmayayım ama uzun zaman enpara kullandım sıkıştıkları anlarda bankanın zarar etmemek için sistemi kapattığı bi gercek, ing de ise böyle bi şeyle karşılaşmadım. makası arttırıyolar ama işlem yapabiliyosunuz.

enpara da gecelik döviz faizi yok.
enpara da al sat sayı limiti var. çok oynak bi günde bilgisayardan, aplikasyondan limitiniz dolabilir.
+ ing de 20 saniye fiyat dondurma gibi bi olay var. sadece bi defa cok iyi denk getirdim ama işime yaradı mı yaradı. mesela merkez bankası tam 14:00 da veriyi açıklıyo bloomberge veri gelmeden siz 13:59:55 te fiyatı dondurdunuz diyelim, tradingview da izlerken sert bi sekilde düşüş ya da yükseliş gözlemleyip işleminizi kesinlikle yapabilirsiniz. düşüşe şelale, yükselişe roket diyolar argoda. sert yükseliş ya da düşüş cidden saniyelik kuruş kuruş oluşuyo.

tradingview sitesine üye olmanızı tavsiye ederim yoksa 5 ya da 3 dakikada bir siteyi refresh yapmanız gerekiyo. ücretsiz üyelik seçenegi var.usdtry chart ya da türkçe çıkarsa grafik seçenegini tıklayıp sağ üst kutucukta seceneklerden usd/try forex"quanda" olanı secip izleyin. usd/try forex ice, forex fxcm diye seçenekler var onların fiyatları 0.010 kuruş farklı. "quanda" bloomberg ile birebir.
ücretli üyelik borsa verilerini anlık izlemeniz için. gerek yok bence sadece dolar al sat yapmak istiyorsanız.

londra borsası açılırken bizim fiyatlamalarımızı çok etkiliyo, aklınızda bulunsun.

forex applikasyonu için önerim usd/try nin altına usd meksika pezosu, usd/ rus rublesi, güney afrika randı ve cin yuanını peşpeşe koyun. gelismekte olan ülkeler kırmızıysa tl çok büyük ihtimalle onlara ayak uydurur. dolar globalde güçlüdür, biz de kızarırız. eğer bu ülkeler yeşillerse tl pozitif olabilir dolar globalde zayıflamış demektir. hic değilse aklınızda bi fikir oluşur.
  • libertine  (25.05.19 20:31:47)