Bisiklet Zinciri Bulmaca

Yazlıkta kullandığım bisikletimin geçen yıl zinciri kopmuştu zincir seçeceğim ama hiç anlamıyorum.

Hakkında minimal bilgim var o nedenle bisiklet gurularının yardımını bekliyorum.
Bianchi idi
Shimano 21 vitesliydi
yamulmuyorsam 26 janttı

Bir de bu zincir takarken normal tornavida vs ile takılır mı ek bir alet edevat lazım mı?
Şimdiden teşekkürler

arka tekerleği söküp öyle takarsın zinciri ama önemli olan zincir boyunun tam gelmesi.

boyu tutturursan ki genelde bisiklet zincirleri standart olur, bir tornavida yardımıyla tekerleği bile sökmeden ek yerinden söküp takıp takabilirsin.

bildiğin kopilya var ek yerinde, zincirleri birbirine geçirip,kapağını takıp, kopilya ile sabitliyorsun.

uzun gelirse kesmen gerekir ona bi sürü alet edevat lazım, avuç taşlama falan.

ha uzunluğunu öğrenmek için de kaç bakla var onu saymalısın.

hala var mı bilmiyorum ama yeşil bisiklet, delta bisiklet gibi yerleri arayıp bisikletini anlatırsan hemen söyleyler sana.
  • Fodera  (23.05.19 16:43:09 ~ 16:46:47)
bu uyar bak.

urun.n11.com

ama kalitesi nasıldrı bilmiyorum.
  • Fodera  (23.05.19 16:48:10)
@Fodera teşekkür ederim, zaten yazlık bisikleti dura dura paslanıyor kalitesi çok önemli değil

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (23.05.19 17:21:38)
tornavida değil de "anahtar" ile halledeceksiniz işinizi. youtube'dan video izleyin

  • kitik  (23.05.19 17:22:31)
@kitik buna tam olarak nasıl bir anahtar gerekiyor?

eksiup.com

yıllardır bisiklet ve motorla hatta tamiriyle çok haşır neşir oldum, yüzlerce sadece bisiklet ve motor için üretilmiş ekipman gördüm.

bisiklet zinciri ekleme anahtarı diye bişey bilmiyorum.

tabi ağır sanayi ve gemilerdeki geçmişimi bir yana bırakıyorum.

bunu mu kastediyorsun acaba?

www.guvenbisiklet.com
  • Fodera  (23.05.19 17:27:01 ~ 17:27:59)
tekerleği söküp takmaktan bahsediyorum. zincirin gerginliğini ayarlamak için tekeri illaki oynatması gerekmez mi

  • kitik  (23.05.19 17:31:41)
hayır gerekmez, arka vites kolu zaten o gerginliği sağlar. aynı boy zincir alması yeterli.

arka vites kolunun yay tansiyon ayarı da vites kolu üzerinden yapılıyor zaten.
  • Fodera  (23.05.19 17:37:08 ~ 17:40:51)
@fodera zincir uzun gelirse kisaltmak icin ne yapilmasi gerekiyor.

  • kaiserr76  (23.05.19 17:46:50)
www.guvenbisiklet.com bu aparattan alıp, uzun gelen kısmı söküp zinciri uygun boyuta getirmesi ve eklemesi lazım.

eksiz zincir olursa avuç taşlama ile zincirin pimini taşlayıp, yukarıdaki aparatla çıkartması ve uygun boyuta getirip tekrar eklemesi gerekir.

ekledikten sonra çekiç ve çelik nokta ile eklediği pimin kafasını şişirmesi gerekir ki çıkmasın.

bazı zincirler eksiz oluyor sebebini bilmiyorum ama fiyatları da oldukça yüksek.
  • Fodera  (23.05.19 17:58:55 ~ 18:00:29)
@fodera olaylar bende inanılmaz karıştı, bu anahtarı almalı mıyım yani bulunsa iyi olur mu almadan da işimi halledebilir miyim

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (23.05.19 18:50:04)
almana gerek yok.

  • Fodera  (23.05.19 19:06:03)
O anahtar olmadan o zinciri ne kisaltabilirsin, ne pimini duzgunce yerine oturtabilirsin. Zincir anahtari olmadan zincir takmanin tek yolu bakla sayisini kesin olarak bilip, o adette baklali zincir alip, sokulup takilabilen zincir baklalari ile birlestirmek.

sokulup takilabilen bakla ornegi:
www.decathlon.com.tr

Edit: Yazilanlari tekrar okudum da saka gibi memleket gercekten de.. Arka tekeri sokmene gerek yok, bisiklet zincirinde kopilya olmaz, arka vites aktaricidaki zincir gerginlik ayari uzun zinciri tolere etmek icin degil, kadrolar arasi uyumlulugu saglayabilmek adina aktaricinin gerginligini ayarlamak icindir. Vites degistirici kolundaki ayarda vites telinin gerginligini ayarlar ki tamamen vites gecisleri ile alakalidir.

Uzun zincir, kilavuz dislilerle kaset dislilerinin birbirine surtmesine neden olur ve aktaricinin nallari dikmesine kadar gider olabilecekler. Kisa olursa da bazi vitesler calismaz, ozellikle buyuk aynada, aktariciyi bozabilir veya kulagi kirabilir.

Hocam sen ya bir bisikletciye gotur, ya da illa ben yapacagim diyorsan, zincir anahtari, sokulebilen bakla ve 7'li zincir alman lazim.
  • Henry McClean  (23.05.19 20:31:00 ~ 20:34:56)
@Henry hocam bölgede maalesef bisikletçi yok, bisiklet modelini de bianchi mtb 600 diye hatırlıyordum ama öyle bir model bulamadım maalesef alalı 3-4 yıl oldu.
Bunun için bakla sayısını nokta atışı yapabilir miyim?

  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (23.05.19 23:22:26)
Zor nokta atışı yapmak, özellikle giriş seviyesi bisikletlerde, aynı modelde dahi farklı arka aktarıcı kulak uzunluğu, arka kaset vs olabiliyor. Bir bakla uzun/kısa olması sorun olmayabilir ama fazlası baş ağrıtır.

En temizi zincir anahtarı ve zincir almak, hatta bizim powerlink tabir ettiğimiz (markanın malzeme ismi olması durumu) sökülüp takılabilen bakla almanız hem yanlışlık yaparsanız sökmek, hem de bakım esnasında sökmek için çok pratik olur.

Zincir anahtarınız bile olsa, fabrikasyon ekleme pimi olmadan tekrar söküp takmak eziyettir.

Bir bisikletçiye gidip 7li zincir ve çıkarılabilir bakla istiyorum diyin ve varsa eski zincir aparatlı multitoollardan kalan, aparat varsa rica edin verir muhtemelen varsa elinde.

Veya bir arkadaşınızdan ödünç alın. Ama zincir aparatı olmadan bulaşmayın, canınız sıkılır.
  • Henry McClean  (24.05.19 08:49:50)