[]

Tarihi binaların yüzyıllardır ayakta olmasının nedeni ?

Avrupada 300-400 yıllık apartmanlar var hala kullanılan. keza türkiyede apartman örneği aklıma gelmese dahi, ikamet ettiğim ilçede sıradan müstakil evler var hala kullanılan 1800 lü yılların başından kalma. Fakat öte yandan 1980'li yıllardan kalma evler şuan harıl harıl yıkılmaya çalışılıyor. Anlıyorum o evler kalitesiz müteahhitler elinden çıkmaydı ama şuan yapılan binalar belli denetim altında yapılıyor. Yani 2019 yılının imkan ve koşullarıyla yapılan bir bina yüz yıl ayakta kalabilecek mi ? Acaba evlerin taştan olmasından dolayı mı 200-300 yıldır yıkılmıyor.
 
30 - 40 sene evvel yapılan binalardaki betonun ömrü belliydi. taş ve ahşap çok daha dayanıklı. şu ara yapılanları bilmiyorum ama, beton kalitesi yükseldi.


  • zgrydn  (22.05.19 17:35:00) 
"taş" yapılar çimentoya göre daha sağlam. ama çok katlı olamazlar. olanlar da çöküyor.
yukardaki arkadaşın da dediği gibi genelde zemin yığma taş ve ahşap. ama ahşabın da taşıyacağı yük ve çürüme ömrü belli.
2006'dan önce temeli atılan betonarme binaların ort yaşı 50-60 yıl max.
2006'dan sonra çıkan 2006 deprem yönetmeliğinden sonra yapılan binalar için 70-85max yıl dayanabilir.
  • kitik  (22.05.19 17:46:49 ~ 17:47:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.