fotoğrafla ilgili 2 sorum var

1. canon 700d ile çektiğim fotoğrafın boyutu lg g4 ile çektiğim fotoğrafın boyutudan daha küçük. buna göre aynı zamanda telefonun çözünürlüğü daha iyi diyebilir miyiz? çözünürlüğün fotoğrafın boyutuyla ilgisi var mıdır? yani benim aklıma yatmıyor ama kafamda bir soru işareti oldu.

2. telefonla çektiğim fotoğrafları yine telefonda yeni bir klasör oluşturup o klasöre taşıdığımda fotoğrafların sıralaması karman çorman bi hale geliyor. bunu nasıl düzeltebilirim?

canon 700d 18 megapixel
www.canon.com.tr

lg g4 ön kamera 8megapixel, arka kamera 16 megapixel
www.lg.com

hem fotoğraf makinelerinde hem de cep telefonlarında kamera ayarları bölümünde çözünürlük ayarı var, muhtemelen canon 700d daha düşük çözünürlükte çekilecek şekilde ayarlanmış olabilir.
  • ronartest  (20.05.19 17:58:04 ~ 17:58:13)
Fotoğraf boyutu yalnız çözünürlüğe bağlı değişen bir şey değil. O piksel dediğimiz şeyler küçük kareler ve her biri bilgi içeriyor rengi hakkında. Siyah veya karanlık ise az bilgi içeriyor ya da hiç. Bu yüzden aynı makinenin farklı fotoğraflaeı farklı boyutlarda.

İki makineyle de aynı yerin fotoğrafını çekin bir de önlerini kapatıp 2 tane karartı fotoğrafı çekin. Karanlık olanlar aydınlıklardan daha küçük olacak.

Öte yandan, 13megapiksel 16 vs milyon piksel demek. Büyük olanda daha fazla piksel olduğu için teknik olarak daha fazla bilgi ve boyut mümkün. Ancak fotoğraf kalitesi de işin içine giriyor.

Kabaca böyle, benim bilmediğim ya da yanlış bildiğim şeyler de olabilir.
  • senolll  (20.05.19 20:26:46)