[]

Biyolojide yüksek lisans

Merhaba arkadaşlar öncelikle Ünide okuduğum bölümü -istediğim bölüm olmadığı için - bıraktım.
bu sene Ankara Üniversitesi Biyoloji bölümünü yazmayı düşünüyorum.
İdealist bir insan olduğumdan dolayı Bilim insanı olmayıkar istiyorum.
Sorum şu Biyoloji bölümünü bitirince Yüksek Lisansda Sinirbilim alanında çalışabilir miyim?
Hedefim Otizm ve Sinir sistemi hastalıkları hakkında çalışmalar yapmak.
Bilgi verirseniz sevinirim.Tesekkürler

 
Biyolojiden bir halt olmaz. Okurken koreleceksin. Kaç kurtul


  • Techsavvy  (18.05.19 16:49:46) 
Biyolojide lisans yaparken giderlerini ailen karsiladi diyelim, yuksek lisans ve sonraki surecte de akademik kadroya alinmadigini varsayiyorum (ki %95 alinmayacaksin) nasil gecineceksin? Yine ailen mi giderlerini ustlenecek? Otizm ve sinir sistemi alaninda okumak istiyorsan tip okumalisin. Cunku inan bana biyoloji okuyup devaminda otizm ve sinir bilimde ihtisas yaparak akademide yer edinmek tibbi kazanmaktan daha zor ve yipratici olacaktir. Sevgiler


  • balpolen  (18.05.19 17:01:57) 
@balpolen puanım ancak Biyolojiye yetiyor.
Tıp kazanmam imkansız.

  • Tamario  (18.05.19 17:12:34) 
Bir tıp mezunu gibi çalışabilir misiniz, nasıl bir yetkiniz olur bilmiyorum, biyolojiden sonra yüksek lisansınızı biyoteknoloji, biyomühendislik, sinir bilim gibi alanlarda yaparsanız, sinir bilim alanında çalışırsınız, neden çalışamayasınız. Biyoloji deniz derya bir alan..
Bakın sinirbilim alanında y.lisans program var ve biyoloji lisans mezunlarını alıyor. bau.edu.tr

Bir de buna da bakabilirsiniz, araştırma konularında nörobiyoloji var.
www.tyyc.itu.edu.tr

Bu ve buna benzer programı inceleyin, gerekirse bölüm öğrencilerine ulaşmaya çalışıp bilgi alın. Benzer programlar İstanbul Bilgi, Boğaziçi,Sabancı Üniversitesi, Hacettepe vs de de var. Bildiğim kadarıyla Sabancı iyi bir ortalama ve iyi bir ingilizce bilgisine sahipseniz TÜBİTAK gibi kurumlarla da çalışacağınız bağlantılı bir yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor, bir araştırın derim.

Bence lisansta iyi bir ortalama yapın, ingilizceniz de iyi olsun hatta eğitim dili ingilizce olan biyoloji bölümünü hedefleyin. Öğrenciyken öğrenci kongrelerine katılmaya çalışın poster sunum ya da sunumla, TÜBİTAK ta staj yapın, bu alan TÜBİTAKta bildiğim kadarıyla var.
  • Rh Negatif  (18.05.19 18:52:14 ~ 18:53:14) 
@Rh Negatif çok teşekkür ederim.
Evet yazacağım bölüm olan Ankara Üniversitesi Biyoloji ingilizce.
Verdiğiniz kaynakları araştıracağım tekrar teşekkür ederim.
  • Tamario  (18.05.19 18:58:08) 
arkadaşım boun moleküler bio ve genetik bitirdi, şimdi almanyada neuroscience YL yapıyor.


  • m4deniz  (18.05.19 21:56:25) 
Biyoloji mezunu olarak sinirbilim lisansüstü yapabilirsin.

Sinirbilim tıptan ziyade mühendislikle ilişkilidir. Çünkü programlama dili bilmek avantaj sağlıyor.

Akademik güçlüklerin yanında en çok seni zorlayacak zihniyet şu olacak: "Biyolojide lisans yaparken giderlerini ailen karsiladi diyelim, yuksek lisans ve sonraki surecte de akademik kadroya alinmadigini varsayiyorum (ki %95 alinmayacaksin) nasil gecineceksin?" Bu kafadaki insanlardan uzak dur.
  • horowitz  (18.05.19 22:45:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.