muz serası devralmak ?

sevgili romalılar,

bir arkadaş ile araştırıyoruz bu işi. ya sıfırdan yapım ya da varolanlardan birini devralma. mersin'de düşünüyoruz. 1.5 - 2 - 2.5 milyon gibi bir yatırım tutarı oluyor kabaca.

bir yer var devreden, tabi ki adam devir sebebi olarak başka şeyler öne sürüyor ama her devralmadaki klasik soru geliyor akıllara, kar ediyorsa neden devrediyor ?

yapımıyla ya da ticaretiyle alakalı bilgisi olan var mıdır.

Geçen bitki koruma hocasiyla konusuyoduk. "Çanakkale'de birinin tarlasında toprak kokenli bi hastalik var (verticillium bayagi da yaygin). Ne yaptik ne ettiysek yıllardır başa çıkamadık. Adam en sonunda tarlayi sattı. Tabi sattığı kişi de İstanbullu" dedi. Böyle şehirden kırsala romantizm dolu heveslerle geliyo insanlar, sonrasi hüsran. Diyeceğim o ki toprak, su, bitki vs analizleri yapmadan ve bir danışmanla görüşmeden bu kadar yüksek maliyetli yatırımlara girmeyin. İş sadece ticaretini bilmekle olmuyo çünkü.

  • beetlejuice  (17.05.19 16:16:58)
siz nerede oturuyorsunuz, nasıl gidip geleceksiniz mersine?

  • VivaLasVegas  (17.05.19 16:25:24)
@vivaLasVegas ben izmirdeyim, arkadasim mersin’de

  • oyeaby  (17.05.19 16:58:28)
çok anlamam ama. muz ağaçları halihazırda dikili olduğuna göre ağaçların durumunu ve meyvelerini gözlemleyebilirsiniz sanıyorum. seralar da cam veya plastik olarak ayrılıyor diye biliyorum. yeniler genelde plastik oluyor.
seranın durumu da önemli, kırık döküğü var mı vb..

söylediği satış sebebini de kontrol edin mantıklı mı, doğru mu.
  • VivaLasVegas  (17.05.19 17:17:04 ~ 17:21:05)
2 milyon yatırım yapacağınız bir iş kolu için buradan fikir almayın öncelikle. Bir ziraat mühendisi ya da zirai danışman firma ile anlaşın. Gerekirse bu işte tecrübeli bir ziraat mühendisi bulup şirket bünyesine dahil edin. Vs vs

  • cizgilerebasancocuk  (17.05.19 17:32:39)
bu işler için danışmanlık veren firmalar var. onlarla görüşün

  • habula  (17.05.19 18:37:08)