[]

patent konusunda sorusu olan varsa sorsun

daha önce bir kere daha yapmıştım, güzel olmuştu.

ben patent vekiliyim, 10 yıldır bu işi yapıyorum.

aklınıza takılan ne varsa sorun söyleyeyim.

 
Turkiye'de alinan patentin uluslararasi gecerliligi var mi? Ornegin ben burada patent aldim, Amerika'da biri patente mevzubahis icadimi kullanmaya basladi, bu kisiye dava acilabiliyor mu? Oyleyse nerede?

Bir de iletisim kurmak istesek nereden bulabiliriz sizi?
  • robokot  (17.05.19 13:51:20 ~ 13:53:05) 
@robokot: patent sadece alınan ülkede geçerli. Türkiye'de aldığınız patent ile başka bir ülkede buluşunuzu uygulayan birini durduramazsınız.

bir mesaj kadar yakınınızdayım. olmadı babilbaligi@gmail.com
  • babilbaligi  (17.05.19 14:17:16) 
fikir satmak için patent almak gerekiyor mu?
büyük bir veya birden fazla firmaya fikir satmak istiyorum ürünlerinin perakende kullanımı ile ilgili.

  • hasmetizm  (17.05.19 17:05:38) 
Avkat lazım mı :))


  • photo85  (17.05.19 19:28:31) 
@hasmetizm: teorik olarak değil. yani herhangi bir kişi fikri (know-how) karşılığı bir para alabilir.

fakat problem parayı veren fikrin detaylarını öğrenmek istediğinde başlıyor. fikri satmak için ne olduğunu anlatmak gerekiyor, bu noktada da fikri öğrenen parayı ödemeden uygulayıp fikir sahibini aradan çıkarma şansına sahip oluyor.

patent bu noktada fikrin "çalınmasını" önlemek için kullanılabiliyor.

ama zorunlu değil.
  • babilbaligi  (20.05.19 10:07:35) 
@photo85: nö.


  • babilbaligi  (20.05.19 10:07:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.