cmk polisin eve girmesi sorusu

cmk ödevimde polis bir suçla ilgili bir yerde iken, bir evden kurtarın beni, imdat sesi duyuyor ve eve giriyor. polislerin eve girmesi hukuka uygun mudur?
normal sartlarda arama kararı olmadan eve giremez fakat burda pvsk'nın 13.maddesinde yazan suçüstü halinde veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde haklarında kuvvetli iz veya delil bulunan suphelileri koruma altına alır, uzaklastırır ve yakalar yazıyor. bu hukum bu olaya uygulanabilir mi ya da baska bir durum mu var?

Ortada bi arama yok ki. imdat sesini ihbar kabul eden polis ihbarı değerlendiriyor. Hatirlarsan istanbulda bi olayda polisler müdahil olmayınca haklarında dava acildi.

  • yeliz adeley  (16.05.19 23:41:52)
Evet hukuka uygunluk nedeni dir. İçeriden bir yardım talebi varsa kolluk bunu değerlendirir. Daha sonra bunu tutanakla tanzim eder. Normalde gecikmesinde sakınca bulunan hallerde c savcısı tarafından arama kararı verilebilir. Fakat bu konu bunun istisnasıdır.

  • opitseri  (17.05.19 04:07:24)