Borçları ödemek için şu mantıkla hareket etsem olur mu?

4 tane kredi ödüyorum, ama hepsi küçük krediler. Kimisinin ödemesi 250 lira, kimisinin 300, 350 lira gibi. Toplam 1200 lira ödüyorum aylık 4 krediye. 9 - 13 ay sonra bitecek hepsi. Yani yaklaşık 10 bin lira kadar borç.

Bir de baş belası kredi kartı var. Her ay 5 bin borç geliyor, 1500 ödüyorum. O ay ödediğim 1500'ü tekrar harcıyorum para kalmadığı için. Döngüye girdim.

Yani her ay 2700-3000 arası kredi borcu ödüyorum. Maaş 4 bin. Kirayı ödedikten sonra bir şey kalmıyor.

Diyorum ki 15 bin kredi çekeyim, 36 ay vadeye böldüreyim, aylık 600 lira ödeme; kredileri tek borçta toplayayım, kredi kartını da ödeyim kapatayım.

Kredi kartını kesinlikle ya kapatıcam ya da 2-3 bin gibi bir limite düşürücem o kesin. Böyle bir durumda aylık elimde 2600-2700 gibi para kalacak kirayı ve krediyi ödedikten sonra.

Kamu çalışanı olduğum için de, bu enflasyon durumunda verilecek zam 600 lira geri ödemeli krediyi temmuzdan sonra daha da azaltmış gibi de olacak.

Plan bu, sizce saçma mı? Eğer bunu yapmazsam zaten kredi kartına yüklenicem yine, maaş hesabımı eksiye düşürücem, bunlara da ekstra faiz ödemiş olucam her şekilde, çünkü para yok.

48 ay vadeli vakıfbank'tan çekin. Aylık 500 civarı ödemesi olacak, kredi kartını dizginlerseniz siz sağ biz selamet. 48 ay çok gelebilir gözünüze ama 2 yıl sonra o para pul olur maaşınıza yansıyanlarla.

  • synax  (16.05.19 09:20:32)
borç borçla ödenmez derler ama senin borcun miktarı düşük. bence bu mantıklı. ama sonrasında kredi kartına bulaşmaman lazım.

  • elorelia  (16.05.19 09:26:23)
en doğru planı sen çizersin. aylık harcamalarını bilmeden doğru yönlendirmemiz pek mümkün değil ama ben de hemen hemen senin durumundaydım. kredileri tek bir yerde toplama planını hangi bankacı arkadaşımla görüşsem bir sene idare et daha iyi dediler. idare edebilecek durumun varsa bir sene idare et. edemiyorsan da kredi kartını kapatacak kadar kredi çek. ben kredi kartımı kapatmak için ve miktarı en yüksek olan 600 liralık kredimi kapatmak için çekip ayda 600 ödeyecek şekilde vadesini uzatmıştım. aynı kredi miktarına kredi kartını kapatmış oldum.

hayatımda yaptığım en doğru işlerden birisi kredi kartımın limitini 500 liraya düşürmek oldu. cepte para olmadığı zaman ufak ufak harcanıyor.
  • burty  (16.05.19 09:33:21 ~ 09:34:17)
bence mantıklı düşünüyorsun tek bir kredi borcu ile kafan da rahat olur .

  • devilone  (16.05.19 09:33:27)
eğer dayanacak gücün varsa sekiz ay dayan, sonrasında rahatlayacaksın. boğulmaya başladıysan yapılabilir. ancak toplam ödeyeceğin borca baktığında 10K krediye vadeye bağlı olarak 10K'da faiz ödemek saçma olabilir.

  • foolrules  (16.05.19 09:36:21)
Esasında ben de dayanmaya çalışırım diyordum yılbaşından beri. Aylık 1000-1200 liralarla geciniyordum ama iki aydır borçlardan sonra hesap bakiyesi sıfır oluyor. Yani dayanabilecek para da kalmadığı için bunu düşündüm yapılabilecek.

1000 lirayla bile iyi kötü dayandiysam 2500 lirayla kenara para bile atarım. O kadar az harcamam oluyor aslında.
  • Dimi  (16.05.19 09:41:38)
ay sonu elde sıfır kalması müthiş bir şey benim için. şuan ki durumumda bile sık sık eksilere düşüp kredilerle tekrar kapatma derdine giriyorum. ayağını yorgana göre uzatan biri olamayacağım maalesef.

ay sonu eksilere düşmüyorsan sabretmeni öneririm.
  • burty  (16.05.19 09:44:01)
Ay sonu sıfır kalmıyor :D daha ay başı ödemeleri yaptıktan sonra 1 ay harcama yapacağım para kalmıyor. O yüzden daha ilk günden eksiye düşüyorum maalesef.

  • Dimi  (16.05.19 09:45:13)
Bundan 6 yıl önce benzer bir baş belasıyla boğuşuyordum, hem ödediğim kredi hem de kredi kartı borçlarım vardı, bankalar da kredi vermiyordu bana, sağolsun kayınbaba benim için kredi çekti parayı aldık kredi kartlarını toptan kapattık krediyi kapattık tek yere borçlandık, her ay bir sonraki ay ödememiz gereken sabit borcumuzu bildiğimizden düzene soktuk ekonomik durumumuzu.

Eğer nasıl olsa borcum bitti diye gaza gelip yeni ve plansız alış verişler yapmayacaksanız en mantıklı şeydir bu yazdığınız ama tekrar söylüyorum kontrolü elden bırakmamanız en önemli kriter.
  • solo  (16.05.19 09:49:49)
Kredi kartini hayatindan cikarmayacaksan tek fark yeni cekecegin krediye bos yere odeyecegin faiz olur.

Mevcut kredilerin+kredi kartini komple kapatip sana ay sonuna kadar yetecek parayi birakacak kadar kredi cekip kredi kartini iptal ettirirsen olabilir.

Ama bunun hastaligi var ani gelisen durumu var dugunu var dernegi var. Aksama ihtimali var bu planin ve 2. Kez kredi cekeyim dediginde de sonsuz donguyu baslatmis olursun.

5-6 ay sagdan soldan idare etme durumun olsa cok tatli olur aslinda. Rakam kucuk de olsa 30-40 aylik borctan yirtarsin.
  • brkylmz  (16.05.19 10:05:11)
Benim de aynı şekildeydi hatta birebir aynı :) Bütü borçları kapatmak için kredi çektim, kredi kartını da kapattım. Çektiğim krediyi 8 ay ödedim. Sonrasında şirketin verdiği primle kalan krediyi kapattım. Bütün borçları sıfırladım. Tekrar kredi kartı çıkarmaman gerekiyor ama.

  • you  (16.05.19 10:09:42)
Kredi kartını dediğim gibi ya kesin kapatıcam ya da çok çok cüzzi bir miktara çekicem. Bu zamana kadar kartı kullanma sebebim nakit olmamasıydı, şimdi en azından nakit olacağı için kartı kullanmak zorunda da kalmam zaten.

  • Dimi  (16.05.19 10:21:18)
Ek: Krediyi çektim, borçları kapattım. Kartın 15 bin lira olan limitini 3 bin liraya düşürmek için talep oluşturdum. Aylık 600 lira ödemeli, 48 ay vadeli çektim. Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde çıkması muhtemel 2-3 bin liralık birkaç harcamayı düşündüm. Onları da kattım (araç için sigorta ve kasko ücreti) bunu katma sebebim kredi kartını kaskoda da sigortada da kullanmamak için. İnşallah patlamam :D

  • Dimi  (16.05.19 10:57:42)
Sadece kredi kartına her ay 120 lira alışveriş faizi ödüyordum asgarisini ödediğim için. bu da 48 ayda yine 6 bin lira ediyor neredeyse. Faizden değil de, kredi kartına tekrar yönelmekten çekiniyorum. Onu şimdilik 3 bine çektim, yazdan sonra da tamamen kapatmak gibi bir plan yaptım.

  • Dimi  (16.05.19 13:26:57)
en azindan kafa olarak rahatladin.

onumuzdeki 4-5 ay kenara bir seyler atip ara odeme yaparsan en az bi 10-15 ayini sildirirsin kredinin.

gecmis olsun
  • brkylmz  (16.05.19 14:51:38)
limit dusurmekle olmaz, kredi kartini kapatmazsan patlarsin. bu borcu yapmis olman kaza degil, mevcut borcunun ustune tekrar yapacaksin, o gun gelecek ve kredi karti anlik "kurtaricin" olacak. ama basina yine bu sefer daha cok bela olacak.

  • robokot  (16.05.19 20:09:29)