[]

Bazı harfleri söyleyemeyen yeğenim

7 yaşında, 1'e gidiyor, okumayı söktü. K'yı, r'yi söyleyemiyor, kız yerine tız diyor mesela. Bundan başka bir takım harfler de var. Paniklemeli miyimiz, prefosyonel destek mi alınmalı mı, yoksa zamanla düzelir mi? Şansa bakın ki ilk okul öğretmeninin çocuklarından biri de böyleymiş, çocuklarda normal bu, düzelir zamanla diyerek bizimkilerin epey gazını almış öğretmeni. Evdekiler de alışmış çocuğun bu şekilde konuşmasına, düzeltirmeye çalışınca çocuk agresifleşiyor. Kendimi çocukluğumu hatırlıyorum, akranları arasında şişman çocukla ya da bu tarz konuşma sıkıntısı olanlarla çok dalga geçilirdi, şimdi iyiye gittiğini de pek düşünmüyorum. Ne yapmalı?
 
Bir ihtimal disleksi olabilir.


  • put it in your appropriate place  (15.05.19 16:41:41) 
@put sınıfta okumayı ilk sökenlerden, sınıfın en iyilerden diyormuş öğretmeni


  • speedy  (15.05.19 16:48:37) 
@speedy ilkokulda herkes en iyidir öğretmene göre.


  • diffarentiationation  (15.05.19 16:52:23) 
@diffarentiationation Sınıfta başarısı gerçek, okumayı seviyorum belgesi bilmemneler alıyor sınıfta sedece 4-5 kişiye dağıtılan, öncesinde 1 sene ana okul, 1 sene de okul öncesi bir şeye gitti zaten. Okula uyumu, başarısı biraz daha ileride ortalamanın


  • speedy  (15.05.19 17:05:50) 
Benim kuzenim s harfini soyleyemiyordu. “Sinek” yerine “inek” derdi mesela.
Sonra duzeldi. Bence cok onemli degil gibi.

  • kuehles blondes  (15.05.19 17:52:38) 
Küçük kardeşim 2. Sınıfın sonuna kadar s ve r harfini söyleyemedi. Sonra birden kendiliğinden düzeldi. Örnek olsun diye söylüyorum bunu.
Bence geç olmadan takibe alınmalı. Bu tarz sorunlarla ilgilenen doktorlar var. Bir muayeneden hiçbir şey kaybetmezsiniz ama bir sorun varsa ne kadar erken tedaviye başlanırsa etkisi o kadar hızlı olur.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (15.05.19 18:38:11) 
Mutlaka konusma bozuklugu tedavisi yapan bir merkeze gonderin orada durum tespiti yapsinlar.


  • hepbiarayisicinde  (15.05.19 21:06:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.