[]

yeni başlayanlar için teleskop

kız arkadaşım çok meraklı
doğum günü hediyesi alayım diyorum
bütçe maks 400
alabilir miyim başlangıç seviyesi bir şey=?

 
letgoda olabilir sanki


  • benaslinda  (15.05.19 12:06:05) 
Kozmik Anafor'un bir teleskop rehberi var, oradaki önerilere bakıp ikinci el bulursunuz belki.

Edit: www.kozmikanafor.com şuradaki teleskoplar başlığına bakabilirsiniz.
  • kobuzchu kiz  (15.05.19 12:40:38 ~ 12:41:43) 
Kız arkadaşınıza aya bakmak yeterse herhangi bir tane alabilirsiniz. Diğerleri için kesenin ağzını açmak lazım. Objeyi kendi (veya bilgisayar kontrollü) bulanlardan olmazsa elle çok hassas ayarlaması ve objeyi takip edebilmesi lazım, bu da kolay bir iş değil çünkü biz çoğunlukla farketmesek de objeler yakınlaştırınca çabuk hareket ediyor ve görüntüden çıkıyor. Bunu yapamamak kızı bu işten soğutabilir.

Aslında bu işin doğal gelişimi, çıplak gözle gözlem, dürbünle gözlem ve teleskopla gözlemdir. Çıplak gözle gözlem tecrübesi yoksa bu konuda kendini geliştirebileceği kitaplar alabilirsiniz. İyi bir dürbün için de kesenin ağzını açmanız gerekiyor ama sanırım sizin bütçeye uygun 7x50 veya 10x50 bir dürbün bulabilirsiniz. İşi ilerletirse iyi bir teleskoba geçer.

Kız arkadaşınıza güzel yaşlar dilerim. Umarım kıymetinizi biliyordur, çok güzel bir hediye düşünmüşsünüz :)
  • cosmicstring  (15.05.19 13:12:40) 
dürbün + tripod öneririm


  • Tam1Hi0n3  (15.05.19 15:10:17) 
Teleskop almadan önce bulunduğunuz ildeki gözlemevi'ne mutlaka gidin. Oradaki sizin bütçenize ve balkonunuza göre "devasa" kalacak teleskoplardan bile ne kadar detay görebildiğinizi, bunu her gece görecek olsanız keyif alıp almayacağınızı, hevesinizin bir süre sonra geçip geçmeyeceğini görün. Mümkünse TÜBİTAK Gökyüzü Gözlem Şenliği'ne katılın. Bundan sonra yine de teleskop edinmek istiyorsanız o zaman bana mesaj atabilirsiniz :)


  • miss copernicus cadisi  (15.05.19 15:41:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.