[]

Meme kanseri ve karaciğer metastazı / SGK'nın ilacı karşılamaması

Anneme meme kanseri teşhisinden sonra mastektomi yapılmış, (bir memesi alındı) ve 1,5 sene kadar kemoterapi verilmişti. Tedavi sırasında pet taramasıyla karaciğerinde de bazı kitlelere rastlanmıştı ve tedaviye devam edilmişti. 3 aydır kemoterapi almıyordu tedavi bittiği için, genel taramalar ve testler yapıldı ve neticesinde karaciğerinde yeni gelişen bir kanserli yapıya rastlandı.
Türü Her2 pozitif, agresif bir tür.

Doktoru trastuzumab sınıfından bir ilaçla tedaviye devam edeceklerini söyledi (+Herceptin ile)

ama gel gelelim 1,5 senelik tedavi sürecinde o sınıftan bir ilaç daha kullandığı için şu an devlet bu ilacı karşılamıyor.

Linkteki haber neredeyse annemin durumuyla aynı olan bir hastanın ve eğitim-sen'in açtığı davayla ilgili.
www.evrensel.net

Bu dava kazanılmasına rağmen, şu an hala bu ilacı karşılamıyor devlet 1 sene içerisinde buna benzer bir ilaç kullandıysanız.

Bunlar çok hayati ve seçeneği çok olmayan konular. Bakanlığa bir dilekçe gönderdik ama nasıl sonuçlanacak bilmiyorum. Bu konunun tüm benzer durumdaki hastalar için bir an evvel çözülmesi lazım.

Ne yapabilirim?

Ayrıca benzer bir durumdan kurtulan tanıdığınız bildiğiniz birileri var mı? Anneme bir şey olacak diye çok korkuyorum. Umudumu nasıl geri kazanacağımı bilemiyorum.

 
Perjeta etkili ancak çok pahalı bir tedavi. bu sebeple sgk geri ödeme listesine almaktan kaçınıyorlar. ancak kanser ilaçlarında firmaların erken erişim programları olur veya klinik çalışmaları.Bildiğim kadarıyla perjetanın klinik çalışmaları bitti artık ama erken erişim çalışması kesin vardır. veya doktorunuz bireysel erken erişim başvurusunda bulunabilir alternatif bir tedavi yoksa. gerçi onda da herceptin var diye reddediliyor ama denenebilir. bunun dışında firmaların erken erişim programları büyük üniversite hastanelerinde vardır. istanbuldaysanız cerrahpaşa, marmara, ankarada ankara tıp, hacettepede kesin açılmıştır eğer böyle bir program mevcutsa. bu hastanelere gidip doktorlara sorabilirsiniz programın olup olmadığını.

ümidinizi yitirmeyin, umarım bir yolu bulunur. çok geçmiş olsun.
  • curukturpkokusu  (15.05.19 11:49:37 ~ 11:50:23) 
Facebook'ta "immunoterapi ile kanser tedavisi alanlar" adinda bir grup var katilirsaniz ve tarama yaparsaniz bilgi bulursunuz diye dusunuyorum. bir de gruba da sorun mutlaka bilenler, konuya asina olanlar vardir. Cok gecmis olsun.


  • denne  (16.05.19 22:12:21) 
çok geçmiş olsun.


  • hap var ot var  (23.05.19 15:24:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.