f-35 ve s-400 ilişkisi

biri yerden füze fırlatıyor, biri ise jet. "f-35 vermiyorsan s-400 alıyorum." nasıl bir alaka? nasıl birbirinin muadili oluyor bunlar? rus yapımı jet yok mu daha muadil olacak?

neden sadece iki seçenek var? kısaca özetlerseniz sevinirim.

Birbirinin muadili değil ki.
Amerika, s-400 alırsan, f-35leri vermem diyor. Üstelik f-35lerin parası ödenmiş galiba.

  • prizmatik  (15.05.19 01:19:53)
amerika f-35 lerin gizliliğini sağlayan özelliklerin rusların eline geçeceğine inanıyor. f-35 lerin s400 tarafından tespit edilmemesi gerekiyor.

  • cauldronwizard  (15.05.19 01:35:16)
@prizmatik, tam olarak odenmedi. ucak teslimine yakin ya da aldiktan sonra oduyor olmalari lazim.

@diffarentiationation, birkac mevzu sozkonusu. bir tanesi, s-400 sistemini tsk nato bazli kendi sistemine entegre ederse f-35lerle ilgili bilgilerin rusya'ya gececegi endisesi. ikincisi, f-35ler radara yakalanmiyor diye satiliyor; lakin, rusya s-400'lerin f-35i tespit ettigini iddia ediyor. Amerika olasi bir savasta, Turkiye s-400leri kendilerine karsi kullanacagindan endise duyuyor. Aslinda, s400 sadece savunma icin var. Ama mesela Turkiye, s400leri ege denizine ya da dogu akdeniz'e kurarsa, amerika'nin cikarlarina dokunur. Son bir nokta, Turkiye'nin s400 olayini kasitli olarak kasidigini birileri soyluyordu bu sekilde abd'den gelecek f35 siparislerini iptal ettirebilirmis. f35'in tanesi 100-110 milyon dolar civarinda, 25-30 yil kadar hizmette kalacak ve totalde 450-500milyon civari abd'ye odemesi var ki Turkiye bunlardan 100'den fazla siparis etmis (ya da dayatilmis). Cepten cikacak 50 milyar dolar, ordunun butcesinin cok onemli bir kismi. bu ucaklarin kullanimda da ozgur degilsin, yapacagin her hareket bilgisi, ucagin nerede oldugu vs hepsi abd'ye gidiyor, onlar takip ediyor. isterlerse mudehale ediyorlar vs vs..
  • ubi dubium ibi libertas  (15.05.19 01:43:57 ~ 01:45:06)
@ubi dublum olayı güzel anlatmış. ben de şuna değineyim, türk hava kuvvetlerinin tüm birimleri, uçucu birimlerinden bakım ve onarım birimlerine kadar her bir detay amerikan ekolüyle şekillendirilmiştir. yani şu anda yapılacak bir değişiklik aslında sadece sistemin değişmesi değil, eğitim, malzeme, teknik doküman peesonel zihniyeti vs baştan aşağı değiştirmeyi gerektirir. buna bizim ekonomimiz e altyapımız takdir edersiniz ki yeterli değil. şahsi görüşüm ilerleyen dönemlerde s400'den vazgeçileceği yönünde.

  • yazgisiz infaz  (15.05.19 04:40:12)
aslında mevzu ''patriot vermiyorsan s-400 alıyorum''. diğer alternatifi su-57 ama henüz seri üretimi yok. f-35 bazı aksaklıklara rağmen bir kaç ülkede aktif kullanımda. su-57 ilk uçusunu 2010 da yapmışken, f-35 2000 yılında yaptı yani çok daha oturmuş bir proje vs.

  • mutlu yillar sana  (15.05.19 08:15:33)
o öyle olmadı;

abd'den hava savunma sistemi almak için başvuru yaptık, kongre satışa izin vermedi. sonra biz de Rusya'ya gidip s400 aldık.

abd de o zaman f-35'i vermiyorum dedi. bunun teknik gerekçesi de "s400 f35'i vurabilir, bilemeyiz." gibi bir şey oldu.

yani kısaca dedi ki, ya herro ya merro.
  • babilbaligi  (15.05.19 08:53:55)